Εκδήλωση Νηπιαγωγείων στο Εργατικό Κέντρο Λακωνίας

Την Τετάρτη 22 Μάϊου 2024 πραγματοποιήθηκε ενημερωτική εκδήλωση  στην αίθουσα του εργατικού κέντρου Λακωνίας στη Σπάρτη απευθυνόμενη σε γονείς και κηδεμόνες των μαθητών των σχολείων που συμμετείχαν στο σχέδιο δράσης των σχολικών μονάδων με θέμα: “Παροχή πρώτων βοηθειών σε παιδιά” Συνδιοργανωτές ήταν  τα Νηπιαγωγεία: Αφυσσού-Κοκκινόρραχης, Δαφνίου, Καστορείου, Μαγούλας, Σελλασίας και 12ο Σπάρτης. Ομιλήτρια ήταν η νοσηλεύτρια-εκπαιδεύτρια του ΕΕΣ κ. Σταυρούλα Χατζή που ενημέρωσε τους ακροατές  για το πως μπορούν να παράσχουν τις πρώτες βοήθειες τόσο σε παιδιά όσο και ενηλίκους σε περίπτωση κινδύνου. Πριν την έναρξη της ομιλίας απονεμήθηκε στους συμμετέχοντες εκπαιδευτικούς η ευρωπαϊκή πιστοποίηση του Ερυθρού Σταυρού τριετούς διάρκειας. Ακολούθησε μια μικρή δεξίωση με κεράσματα και χυμούς προς όλους.