ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ETWEENING

LET’S MAKE FRIENDS

Οι μαθητές του Στ2 συμμετείχαν τον Νοέμβριο και τον Δεκέμβριο του 2023 στο ευρωπαϊκό πρόγραμμα eTweening με τίτλο Let’s make friends! Οι μαθητές δημιούργησαν ψηφιακές και χειροποίητες χριστουγεννιάτικες κάρτες, τις οποίες μοιράστηκαν με τους νέους τους φίλους. Επίσης με τη βοήθεια της κ. Σαλαμπάση Χρυσούλας, εκπαιδευτικού μουσικής του σχολείου μας, τραγούδησαν και μοιράστηκαν μαζί τους τα παραδοσιακά χριστουγεννιάτικα κάλαντα.

2) Oι Ιππότες της Διαδικτυακής Τραπέζης #SkillsLabs» / Knights of the Internet Table #SkillsLabs

Οι μαθητές της Ε τάξης του 1ου Δημοτικού Σχολείου Ελευθερούπολης, υπό την καθοδήγηση της κ. Ψιλέλη Καλλιόπης για το Ε1 και της  κ. Γκουλιάβα Νικολέτας για το Ε2, συμμετείχαν κατά το σχολικό έτος 2021-2022 σε πρόγραμμα eTwinning με τίτλο:

Oι Ιππότες της Διαδικτυακής Τραπέζης #SkillsLabs» / Knights of the Internet Table #SkillsLabs  .

Το έργο απευθύνεται σε μαθητές του Δημοτικού και βασικό στόχο έχει να εμπλέξει τους μαθητές/τριες στους βασικούς πυλώνες της ορθής διαδικτυακής συμπεριφοράς έτσι ώστε να μπορούν να εξερευνούν το διαδικτυακό κόσμο με ασφάλεια. Στηρίζεται στην καθοδηγούμενη συνεργατική και ανακαλυπτική μάθηση μέσω της οποίας προωθούνται οι ψηφιακές δεξιότητες αλλά και δεξιότητες μάθησης (4Cs).

1η αποστολή

«Ιππότες, ας γνωριστούμε… πριν συμπορευτούμε!»

Για την 1η μας αποστολή δημιουργήθηκε το παρακάτω padlet (ψηφιακός πίνακας) ώστε να αποφασίσουμε σχετικά με την ονομασία μας, την ενδυμασία, την ασπίδα και το σύνθημα μας.

Padlet

Κατόπιν ψηφοφορίας καταλήξαμε στα παρακάτω:

2η αποστολή

«Συμπεριφέρομαι ιπποτικά… και διαδικτυακά!»

Στόχοι  της αποστολής είναι να γνωρίσουν οι μαθητές/τριες την ύπαρξη των κανόνων ευγενικής  συμπεριφοράς στο διαδίκτυο και να συνειδητοποιήσουν την αναγκαιότητα της τήρησης των κανόνων αυτών.

Για τον λόγο αυτό συνεχίσαμε  να εργαζόμαστε στο padlet μας, όπου οι μαθητές κατέγραψαν βασικούς Κανόνες Ιπποτικής Διαδικτυακής Συμπεριφοράς! Στο τέλος φτιάξαμε μία αφίσα συνεργατικά με όλους τους παραπάνω κανόνες! Μπράβο σας Ιππότες !!!

KANONES ΙΠΠΟΤΙΚΗΣ ΔΙΑΔΙΚΤΥΑΚΗΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑΣ

Τα παιδιά έπαιξαν στην Interland (To βασίλειο της Ευγένειας)

Τέλος έλεγξαν το κατά πόσο κατάλαβαν τους Κανόνες Ιπποτικής Διαδικτυακής Συμπεριφοράς παίζοντας ένα κουίζ στο Kahoot! .

3η αποστολή

«Αόρατος εχθρός: διαδικτύου εθισμός!»

Στόχοι της αποστολής είναι να γνωρίσουν οι μαθητές/τριες τι σημαίνει εθισμός στο διαδίκτυο καθώς και να αναγνωρίσουν τα σημάδια του εθισμού και να συνειδητοποιήσουν τις συνέπειές του.

Για την ενημέρωση των μαθητών της Ε΄ τάξης σχετικά με τον εθισμό στο διαδίκτυο πραγματοποιήθηκε ομιλία την Τετάρτη 8 Δεκεμβρίου 2021 από τον κ. Βλαδίμηρο Λεωνίδη, Ψυχολόγο του Κέντρου Πρόληψης των Εξαρτήσεων & Προαγωγής της Ψυχοκοινωνικής Υγείας Καβάλας στο χώρο του σχολείου.

IMG 20211208 105507

Έπειτα τα παιδιά απάντησαν ανώνυμα το παρακάτω ερωτηματολόγιο με τίτλο

Μήπως δαπανώ υπερβολικά πολλές ώρες στο Διαδίκτυο;

Τέλος μπήκαν στο padlet μας και έδωσαν τους δικούς τους ορισμούς σχετικά με

το τι είναι ο εθισμός στο Διαδίκτυο και έφτιαξαν τις δικές του ζωγραφιές!

4η αποστολή «Για όσα στο Διαδίκτυο συναντάω, την ασπίδα μου κρατάω!»

Σκοπός της αποστολής αυτής είναι να συνειδητοποιήσουν οι μαθητές τους κινδύνους που ενδέχεται να προκύψουν κατά τη διάρκεια διαδικτυακών παιχνιδιών ή άλλων μέσων κοινωνικής δικτύωσης καθώς και να  μάθουν τους τρόπους προστασίας και αναζήτησης βοήθειας σε περίπτωση παρενόχλησης μέσω διαδικτύου.

Μέσα στα πλαίσια της αποστολής, οι μαθητές αφού έμαθαν για την προστασία των προσωπικών τους δεδομένων, έφτιαξαν τo avatar τους (ένα comic που τους μοιάζει) , δημιούργησαν τα διαδικτυακά τους προφίλ και τα ανέβασαν στο Padlet μας!

Μετάβαση στο padlet.com