ΜΕΡΙΜΝΑ-ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΤΙΚΗ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ ΣΤΟ ΠΕΝΘΟΣ

ΜΕΡΙΜΝΑ – ΣΤΗΡΙΖΟΥΜΕ ΠΑΙΔΙΑ, ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΕΣ, ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥΣ (merimna.org.gr)

Στόχος να προσφέρει ουσιαστική και έμπρακτη στήριξη και ανακούφιση στα παιδιά που  έχουν ανάγκη, στις δύσκολες στιγμές του πένθους και της απειλητικής για τη ζωή αρρώστια.

ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΕΣ ΜΕ ΑΔΕΙΑ ΧΡΗΣΗΣ

Οι εκπαιδευτικοί για να δημιουργήσουν το δικό τους υλικό χρησιμοποιούν εικόνες ή και μουσική. Κάποιες ιστοσελίδες που παρέχουν υλικό με άδεια χρήσης είναι :

Εντυπωσιακές δωρεάν εικόνες – Pixabay – Pixabay  για εικόνες

Vector Icons and Stickers – PNG, SVG, EPS, PSD and CSS (flaticon.com) για εικονίδια

Search music on Free Music Archive – Free Music Archive για μουσική

Freesound – Freesound για  ηχητικά αποσπάσματα ή εφέ

TEXT TO SPEECH -ΧΡΗΣΙΜΟ ΕΡΓΑΛΕΙΟ

Για όσους εκπαιδευτικούς θέλουν να χρησιμοποιήσουν listening αλλά δεν υπάρχουν στα βιβλία τους ή θέλουν να ετοιμάσουν δικά τους listening , υπάρχουν πολλές εφαρμογές. Σας παραθέτω μια εύκολη online εφαρμογή, στην οποία βάζετε όποιο κείμενο θέλετε και το μετατρέπει σε αρχείο audio mp3.  Μπορεί να αποθηκευτεί σε usb stick και να χρησιμοποιηθεί στην τάξη οποιαδήποτε στιγμή.

FromTextToSpeech.com

Υποβολή αιτήσεων συμμετοχής εκπαιδευτικών Π.Ε. & Δ.Ε. και μελών ΕΕΠ & ΕΒΠ στο πρόγραμμα Εισαγωγικής Επιμόρφωσης».

Παρακαλούνται οι νεοδιόριστοι εκπαιδευτικοί αγγλικής γλώσσας να κάνουν αίτηση για τη συμμετοχή τους στην εισαγωγική επιμόρφωση.

Λήψη αρχείου

Ανοικτά Διαδικτυακά Μαθήματα (ΜΟΟCS) στο Πλαίσιο του Ευρωπαϊκού Προγράμματος ERASMUS+“CONNECT” – Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο (sch.gr)

Ενδοσχολικές-και-προαγωγικές-εξετάσεις-μαθητών-με-Αναπηρία ΠΕΚΕΣ ΚΡΗΤΗΣ

Λήψη αρχείου