Καλή Σχολική Χρονιά!!!

Συγγραφέας: ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΑΥΓΟΥΛΑΣ | Κατηγορία Γενικά | , στις 06-11-2015

WELCOME_CHART

Αγαπητοί γονείς και μαθητές,

Θα ήθελα να σας ευχηθώ καλή σχολική χρονιά με υγεία και όρεξη για μάθηση και δημιουργικότητα!

Όπως και τις προηγούμενες χρονιές στο εργαστήριο της πληροφορικής του σχολείου μας, οι μαθητές έχουν την δυνατότητα να εξερευνήσουν το μαγικό κόσμο των υπολογιστών και της επιστήμης της πληροφορικής χρησιμοποιώντας ταυτόχρονα δύο λειτουργικά συστήματα: τα γνωστά σε όλους Windows και τα Ubuntu.

Βασικός στόχος της εκμάθησης χρήσης και των δύο λειτουργικών συστημάτων είναι η εξοικείωση τόσο με το εμπορικό λογισμικό που χρησιμοποιείται στην συντριπτική (ακόμα) πλειοψηφία των υπολογιστών, όσο και με το ελεύθερο λογισμικό που δίνει μια άλλη διάσταση στο χώρο της πληροφορικής.

Στα μαθήματα μας ακολουθούμε το πρόγραμμα σπουδών  του υπουργείου για το μάθημα Τεχνολογίες Πληροφορίας και Επικοινωνιών. Για περισσότερες πληροφορίες και αναλυτική περιγραφή των ενοτήτων πατήστε εδω (σελίδα 12).

Είμαι πάντα στη διάθεση σας για οποιαδήποτε απορία.

Καλή Σχολική Χρονιά!