ΑΛΕΞΑΝΔΡΗΣ ΝΚΟΛΑΟΣ

Διπλωματούχος Πολυτεχνικής Σχολής του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών του Α.Π.Θ. Έτος αποφοίτησης 1994.

Πιστοποίηση Δεξιοτήτων και γνώσεων στις Τεχνολογίες Πληροφορίας και Επικοινωνιών.

Προγράμματα Η/Υ: Γνώση σχεδιαστικών προγραμμάτων AutoCAD 2D & 3D, Solidworks, κατεργασίας Solidcam και προγραμμάτων ηλεκτρομηχανολογικών μελετών της 4Μ και TiSoft.

Εκπαιδευτικός της δευτεροβάθμιας τεχνικής εκπαίδευσης. Διετέλεσα υπεύθυνος Μηχανολογικού τομέα και υποδιευθυντής στο 4ο Ε.Κ. Θεσσαλονίκης (ΕΥΚΛΕΙΔΗΣ).

Οργανική θέση στο 1ο ΕΠΑΛ Κέρκυρας (από το 2015 – σήμερα). Διδάσκω εργαστηριακά μαθήματα στις ειδικότητες:

• Μηχανικών Εμπορικού Ναυτικού
  • Τεχνικός Εγκαταστάσεων Ψύξης & Κλιματισμού

Συμμετοχή σε προγράμματα ΕΠΑΕΑΚ:

1. Πρόγραμμα «ΔΑΙΔΑΛΟΣ». Ανάπτυξη και εφαρμογή προγραμμάτων επίδειξης και βράβευσης εκπαιδευτικών έργων ΤΕΕ και ΣΕΚ (2000-01, 2005 – 06 & 2006 – 07).

2. Βράβευση έργου σε πρόγραμμα «ΔΑΙΔΑΛΟΣ» σχ. Έτος 2006 – 07.

3. Πρόγραμμα «Εικονικών Επιχειρήσεων». Δημιουργία εικονικών επιχειρήσεων στα ΤΕΕ (2006-07)

Συμμετοχή στις πανελλαδικές εξετάσεις των φυσικώς αδυνάτων τα έτη 2005, 2007, 2010, 2011, 2013 και 2014 ως εξεταστής και βαθμολογητής.

Συμμετοχή ως εισηγητής σε πρόγραμμα ενδοσχολικής εργαστηριακής επιμόρφωσης Μηχανολόγων (Μάρτιος και Απρίλιος 2013).

ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ ΠΡΟΫΠΗΡΕΣΙΑ

ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ (από 10/04/2000 έως 12/04/2002).

Τεχνικό γραφείο και εμπορία ειδών θέρμανσης και κλιματισμού. Ασχολήθηκα με την μελέτη, επίβλεψη και κατασκευή ηλεκτρομηχανολογικών έργων (Θερμικών εγκαταστάσεων και κεντρικού κλιματισμού).

ΑΛΟΥΜΙΝΙΟ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ Α.Ε. (ΑLMACO S.A.) Βιομηχανία διέλασης αλουμινίου (από 28/08/1995 έως 25/11/1999).

Εργάστηκα αρχικά στη παραγωγή και στο ποιοτικό έλεγχο των προφίλ αλουμινίου, ως υπεύθυνος μηχανικός ποιοτικού ελέγχου.

Διετέλεσα προϊστάμενος του τμήματος συντήρησης, με κύρια καθήκοντα την επίβλεψη λειτουργίας, συντήρηση και επισκευή του μηχανολογικού εξοπλισμού όλου του εργοστασίου (πρέσες διέλασης, υδραυλικά συστήματα υψηλής πίεσης κλπ.). Παράλληλα στην αρμοδιότητά μου ήταν και η υπευθυνότητα μηχανικού έναντι δημόσιας αρχής.

Ασχολήθηκα ακόμη στην επέκταση του εργοστασίου με την εγκατάσταση νέας μονάδας γραμμής παραγωγής και άλλων βοηθητικών μηχανημάτων.