Ποιοι είμαστε

Το Σχολείο

Το  Νηπιαγωγείο Μαυρουδίου Θεσπρωτίας  ιδρύθηκε το 1975. Περιβάλλεται από δέντρα, λουλούδια και διαθέτει και βοτανικό κήπο. Το Σχολείο κατά το Σχολικό Έτος 2021-22 έγινε διθέσιο, λόγω της αύξησης του αριθμού των μαθητών. Υπηρετούν 4 εκπαιδευτικοί,  2 νηπιαγωγοί γενικής αγωγής, 1 νηπιαγωγός ειδικής αγωγής και μία εκπ/κός αγγλικής. Από το έτος 2020-21 και λόγω της εφαρμογής των μέτρων για τη διασπορά του κορωνοϊού, έχει προσληφθεί μόνιμο προσωπικό καθαριότητας, σε καθημερινή βάση και στην διάρκεια του διδακτικού ωραρίου, μία καθαρίστρια μειωμένου ωραρίου για 4 ώρες. Τα τελευταία χρόνια, μετά την υλοποίηση μεγάλων δράσεων, η αναγνωρισιμότητα του Νηπιαγωγείου αυξήθηκε ιδιαίτερα.

Το όραμα και οι αξίες μας

Όραμα και αποστολή του Νηπιαγωγείου Μαυρουδίου είναι να παρέχει υψηλής ποιότητας εκπαίδευσης στους μαθητές έτσι ώστε αυτοί να καλλιεργούν τις δεξιότητες του 21ου αιώνα , όπως είναι οι δεξιότητες ζωής, οι ήπιες δεξιότητες και οι δεξιότητες τεχνολογίας και επιστήμης καθώς και τις βασικές ικανότητες που απαιτούνται για την σύγχρονη παγκόσμια κοινωνία όπως ορίζονται από  το Νέο Αναλυτικό Πρόγραμμα για το Νηπιαγωγείο (2014), καθώς και από το Ευρωπαϊκό Πλαίσιο Αναφοράς για τη Δια Βίου Μάθηση: επικοινωνία στη μητρική γλώσσα, επικοινωνία σε άλλες γλώσσες, μαθηματική ικανότητα και βασικές δεξιότητες στην επιστήμη και τεχνολογία, ψηφιακή ικανότητα, μεταγνωστική ικανότητα, κοινωνική και πολιτική ικανότητα,  επιχειρηματική ικανότητα, καθώς πολιτιστική γνώση και έκφραση.

Η φιλοσοφία μας είναι να πραγματοποιούμε δράσεις που μας διασυνδέουν βαθιά και ουσιαστικά με την κοινωνία και που εδραιώνουν στο σχολείο μας την εμπιστοσύνη και την εκτίμηση της ίδιας της κοινωνίας αλλά και που προσφέρουν  εργασιακή ικανοποίηση και ενδιαφέρον στους εκπαιδευτικούς ως παρακίνηση για το δύσκολο έργο τους.  Γι’ αυτό τον λόγο, εκτός από τα εκπαιδευτικά προγράμματα για τους μαθητές,  διοργανώνουμε εκδηλώσεις που απευθύνονται στο ευρύ κοινό όπως ημερίδες και webinars με ενδιαφέροντα θέματα. Συνεργαζόμαστε επίσης με αναγνωρισμένους φορείς με επιστημονικό κύρος.

Θέτουμε ως αναγκαιότητα της υιοθέτησης μιας  καινοτόμου σχολικής κουλτούρας, η οποία εδραιώνεται και εξελίσσεται μέσα από την εξωστρέφεια, καθώς και με τις συνεργασίες που ενισχύουν τη θετική εικόνα του Δημόσιου Σχολείου και επαναπροσδιορίζουν την ταυτότητα και την αξία του Νηπιαγωγείου, ως βασικού φορέα της τυπικής εκπαίδευσης στην τοπική και την ευρύτερη κοινωνία. Υπό την έννοια αυτή, είναι απαραίτητο να δημιουργήσουμε ένα νέο αφήγημα για το Δημόσιο Νηπιαγωγείο που θα αναδεικνύει την αξία του, θα προβάλλει, αποτελεσματικά, με ουσιαστικό κοινωνικό αντίκτυπο, το έργο των εκπαιδευτικών και των μαθητών και θα ανταποκρίνεται στους στόχους για τον παγκόσμιο, πλέον, ενεργό πολίτη.