Εργαστήρια Δεξιοτήτων

Το σχολείο μας αναλαμβάνει την εφαρμογή προγράμματος, εργαστηρίων δεξιοτήτων του ΙΕΠ για το σχολικό έτος 2021-2022, με υπεύθυνη νηπιαγωγό την κ. Μαργαρίτα Σεχίδου. Το πρόγραμμα αποτελείται από 4 θεματικούς κύκλους με την εξής θεματολογία:

1ος θεματικός κύκλος:<<Ζω καλύτερα-Ευ ζην>> θεματική ενότητα: Ο ρούλης, ο τροφούλης και οι περιπέτειες του στον κόσμο της υγιεινής διατροφής. Το πρώτο εργαστήριο ολοκληρώθηκε με την παραγωγή παραμυθιού με τίτλο:  “Η Μαγική κολοκύθα” και διαμοιράστηκε σε όλους τους μαθητές της τάξης.

IMGP0650 4

Μπράβο σας παιδιά!! Τα καταφέρατε!!

2ος θεματικός κύκλος: <<Φροντίζω το περιβάλλον-Περιβάλλον>> θεματική ενότητα: <<Μην το πετάς, ανακύκλωσε με μας>>. To τρίτο εργαστήριο ολοκληρώθηκε επιτυχώς με το διαγωνισμό αφίσας για την ανακύκλωση, τις επιλεγμένες δράσεις “Ανακυκλώνω από το σπίτι στο σχολείο και στον κάδο μπλε”,” κομποστοποιητή στο σχολικό κήπο”και τη προμήθεια ειδικού κάδου ανακύκλωσης μπαταρίας από το “ΑΦΗΣ”  για κοινή χρήση στο νηπιαγωγείο.

IMGP0668IMGP0669IMGP0670IMGP0671

IMGP0542IMGP0543IMGP0544IMGP0545IMGP0585IMGP0584

Μπράβο σας παιδιά!! Σας θαυμάζουμε!!

3ος θεματικός κύκλος:<<Ενδιαφέρομαι και Ενεργώ-Κοινωνική Συναίσθηση και Ευθύνη>> θεματική ενότητα: <<Νηπίων Παιδεία: το πρώτο βήμα στη Δημοκρατία>>. To δεύτερο εργαστήριο δεξιοτήτων ολοκληρώθηκε με τη διοργάνωση εκλογών για την ανάδειξη των βοηθών, με σκοπό να επιτηρούν, να ενημερώνουν, να επιμελούνται για ότι συμβαίνει μέσα και έξω από την τάξη, συζητώντας δημοκρατικά με την ομάδα. Η ομάδα των κοριτσιών με ανοιχτή ψηφοφορία ανέδειξε τη Θεοδώρα κ την Ιορδάνα, ενώ των αγοριών τον Αντώνη κ Κων/νο Στραγκαλάκη. Στη συνέχεια όλη η ομάδα ανέδειξε με μυστική ψηφοφορία, πρώτο βοηθό τον Αντώνη που ανέλαβε το ρόλο του στην αυλή, δεύτερες την Θεοδώρα κ Ιορδάνα που ισοψήφισαν κ ανέλαβαν το ρόλο τους έξω από την τάξη, τρίτο τον Κων/νο που ανέλαβε το ρόλο του μέσα στην τάξη. Μετά τις εκλογές, ο Αντώνης ήταν ο πρώτος που ανέλαβε το ρόλο του στο διάλειμμα και δήλωσε πολύ χαρούμενος!!

IMGP0705IMGP0707IMGP0709IMGP0710IMGP0714IMGP0718IMGP0719IMGP0722IMGP0746IMGP0743IMGP0751IMGP0752 1

Καλή επιτυχία στο ρόλο σας παιδιά!!! Είμαι περήφανη για όλους σας!!!

4ος θεματικός κύκλος: <<Δημιουργώ και Καινοτομώ-Δημιουργική σκέψη και Πρωτοβουλία>> θεματική ενότητα: Υδροδυναμική του νερού-STEAM. Το τέταρτο εργαστήριο δεξιοτήτων ολοκληρώθηκε με μεγάλη επιτυχία και πολύ χαρά από όλα τα παιδιά.

IMGP0863IMGP0874IMGP0780IMGP0850IMGP0895IMGP0928IMGP0929IMGP1077IMGP1315IMGP1316IMGP1563IMGP1565

Η χαρά και η μάθηση πάνε μαζί στο νηπιαγωγείο..εύχομαι να σας συνοδεύει στη ζωή σας!

Σας ευχαριστώ για όλα τα συναισθήματα και τις εμπειρίες που μοιραστήκαμε “10”μήνες μαζί!!!

Για το σχολικό έτος 2022-23, το σχολείο μας αναλαμβάνει την εφαρμογή (4) εργαστηρίων δεξιοτήτων, με υπεύθυνη νηπιαγωγό την κ. Δώρα Ζώγα και περιλαμβάνει την εξής θεματολογία:

1ος θεματικός κύκλος:<<Ζω καλύτερα-Ευ ζήν>> θεματική ενότητα: Προλαβαίνουμε τη βία, πριν να εμφανιστεί.  OXI ΣΤΗ ΒΙΑ

2ος θεματικός κύκλο:<<Φροντίζω το περιβάλλον>> θεματική ενότητα: Προστάτεψε το δάσος-Πηγή ζωής.

κολλαζ δασος

3ος θεματικός κύκλος: <<Ενδιαφέρομαι και Ενεργώ-Κοινωνική Συναίσθηση και Ευθύνη>> θεματική ενότητα: Τα δικαιώματα των παιδιών.

TA ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ

4ος θεματικός κύκλος:<<Δημιουργώ και Καινοτομώ-Δημιουργική σκέψη και πρωτοβουλία>> θεματική ενότητα: Steam-και η γη γυρίζει.

κολλαζ πλανητων 3

Μπράβο σε όλους σας..μοναδικές.. δημιουργικές στιγμές στο νηπιαγωγείο μας!