Αφιέρωμα στη Μικρασιατική καταστροφή

Αλεξόπουλος

Με αφορμή τη συμπλήρωση 100 χρόνων από τη Μικρασιατική εκστρατεία που κατέληξε στην καταστροφή της Σμύρνης και την προσφυγική πλημμυρίδα του Μικρασιατικού ελληνισμού, το σχετικό αφιέρωμα που προετοιμάστηκε με τους μαθητές της ΣΤ΄ τάξης τον Μάιο-Ιούνιο 2022 περιέλαβε προβολή βίντεο και φωτογραφιών, αναγνώσεις καταγραφών και προσωπικών μαρτυριών, συζητήσεις και κριτικούς αναστοχασμούς. Περαιτέρω, συνδυάστηκε με μια μοναδική μαρτυρία – ντοκουμέντο που προέκυψε από την Τοπική Ιστορία: το ημερολόγιο εκστρατείας (2019-2021) στη Μεσημβρινή Ρωσία και τη Μικρά Ασία του Χρήστου Δ. Αλεξόπουλου από την Παλαιοκερασιά Φθιώτιδας, Εύζωνα στο 5/42 Σύνταγμα Ευζώνων υπό τον Ν. Πλαστήρα. Το ημερολόγιο καταγράφει την προσωπική του συμμετοχή σε πολεμικά συμβάντα και οφείλει τη διάσωση και ανάδειξή του στην εξαιρετική επιμέλεια του συντοπίτη μας Σωτήρη Γ. Αλεξόπουλου, ο οποίος και, προθυμότατα, συνέβαλε καίρια στη σχετική ευαισθητοποίηση των μαθητών-τριών μας, σε δύο άξονες: α) ενδυνάμωση της ιστορικής γνώσης αλλά και β) συνειδητοποίηση του μόχθου που συνοδεύει την έρευνα και την τεκμηρίωση.

Το ημερολόγιο ενός Εύζωνα…αφηγείται την ιστορία

Κατηγορίες: Δράσεις. Ετικέτες: , . Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.