Το βιογραφικό μου

Η Μαρία Λάτση εργάστηκε ως δασκάλα σε ιδιωτικά και δημόσια δημοτικά σχολεία για περισσότερα από 20 χρόνια. Από τον Απρίλιο του 2023 υπηρετεί ως Σύμβουλος Εκπαίδευσης ΠΕ 70 στη Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Αττικής.

Έχει δίπλωμα μεταπτυχιακής ειδίκευσης από το UCL Institute of Education του Πανεπιστημίου του Λονδίνου και είναι Διδάκτωρ της Φιλοσοφικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών. Τα ερευνητικά της ενδιαφέροντα αφορούν τη διδακτική των μαθηματικών με τη χρήση ψηφιακών εργαλείων και έχει δημοσιεύσει εργασίες της σε ελληνικά και ξενόγλωσσα επιστημονικά περιοδικά, ενώ βιβλία της έχουν εκδοθεί από τις εκδόσεις ‘Πατάκη’. Είναι επιμορφώτρια Β’ επιπέδου των εκπαιδευτικών της πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης σχετικά με την εφαρμογή και αξιοποίηση των Τεχνολογιών της Πληροφορίας και της Επικοινωνίας στη διδακτική πράξη. Ως συνεργάτης του Πανεπιστημίου Αθηνών, έχει διδάξει στο ΦΠΨ και έχει εργαστεί σε διάφορα έργα έρευνας και ανάπτυξης που αφορούν καινοτόμες χρήσεις των ψηφιακών εργαλείων στην εκπαίδευση. Eργάστηκε στο ΙΤΥΕ – «Διόφαντος» ως συνεργάτης εκπαιδευτικός για τον εμπλουτισμό των διαδραστικών βιβλίων των μαθηματικών του δημοτικού σχολείου. Yπήρξε μέλος της ομάδας κρίσης/αξιολόγησης του ΙΕΠ αναφορικά με τα  νέα βιβλία των μαθηματικών της Ε΄Δημοτικού και μέλος της ομάδας εκπονητών προγραμμάτων σπουδών και επιμορφωτικού υλικού του ΙΕΠ στο γνωστικό πεδίο των Μαθηματικών.

Πρόσφατα, εργάστηκε ως επόπτρια Μετασχηματισμού Επιμορφωτικού Υλικού για τον μετασχηματισμό του επιμορφωτικού υλικού των νέων Προγραμμάτων Σπουδών των Μαθηματικών του Δημοτικού σε Μαζικό Ανοικτό Διαδικτυακό Μάθημα (MOOC) και ως θεματοδότρια στο γνωστικό αντικείμενο των Μαθηματικών Δημοτικού, στα πλαίσια του έργου «Διεξαγωγή εξετάσεων διαγνωστικού χαρακτήρα για τους μαθητές/τριες της ΣΤ’ Τάξης των δημοτικών σχολείων».

Λήψη αρχείου

Η παρουσίασή μου στη διαδικτυακή ημερίδα της Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Αττικής στις 28/6/2022 (από 2:19:30 έως 2:40:00).

Το βίντεο με την ομιλία μου στην επιμορφωτική ημερίδα για το νέο βιβλίο της Ε’ Δημοτικού στο Υπουργείο Παιδείας (11:49- 27:30) στις 29-10-2018.

CC BY-NC 4.0 Αυτή η εργασία έχει άδεια χρήσης Creative Commons Αναφορά-Μη Εμπορική Χρήση 4.0.