Ο Ήλιος στη Ζωή μας

Συγγραφέας: ΜΑΡΙΑ ΜΙΧΑΗΛ | Κατηγορία Χωρίς κατηγορία | , στις 18-02-2019

Ο Ήλιος είναι αναπόσπαστο κομμάτι της ζωής μας και ιδιαίτερα για εμάς που ζούμε στην Ελλάδα. Οι μικροί μαθητές αναγνωρίζουν την ύπαρξη του αλλά έχουν συνειδητοποιήσει την σχέση του για την εναλλαγή ημέρας και νύχτας; Τις ευχάριστες καλοκαιριάτικες μέρες χαίρονται τον ήλιο, αλλά ξέρουν να προφυλαχθούν από αυτόν για να παραμείνει το παιχνίδι του ξέγνοιαστο;

Ανακάλυψε την εναλλαγή ημέρας και νύχτα σε αυτό το βίντεο

Κατέβασε την εφαρμογή Πλανήτης Γη Β’ από το Φωτόδεντρο πατώντας εδώ και ανάλογα με την τάξη σου παίξε τα αντίστοιχα παιχνίδια!

Για την Α’ δημοτικού σας προτείνω τις προσομοιώσεις «Μέρα Νύχτα» και «Ηλιακή Ακτινοβολία»

Cyberbullying, ελληνιστί: Κυβερνοεκφοβισμός

Συγγραφέας: ΜΑΡΙΑ ΜΙΧΑΗΛ | Κατηγορία Χωρίς κατηγορία | , στις 17-02-2019

Το cyberbullying απασχολεί όλο και περισσότερους στις μέρες μας, τόσο μαθητές, όσο και γονείς και εκπαιδευτικούς.

Παρακάτω, μπορείτε να βρείτε ενδιαφέροντα βίντεο και εκπαιδευτικά παιχνίδια σχετικά με το θέμα του cyberbullying.

Κύρια χαρακτηριστικά Παραδοσιακού και Διαδικτυακού Εκφοβισμού

Πατήστε πάνω στην εικόνα για να δείτε το βίντεο σχετικά με τον ηλεκτρονικό εκφοβισμό, κατάλληλο για μαθητές, γονείς και εκπαιδευτικούς.

Πατήστε πάνω στην εικόνα για να δείτε το βίντεο «Σταματήστε την ηλεκτρονική περενόχληση». Κατάλληλο για μαθητες.

Πάτα στην εικόνα και μεταφέρσου στο esafetykit για να μάθεις και παίξεις με τα εκπαιδευτικά λογισμικά. Κατάλληλο για μαθητές.

Τώρα είσαι έτοιμος να αυτοαξιολογήσεις όσα έμαθες;
Πάτα στην εικόνα για να ξεκινήσεις το quiz:

Εννοιολογικός χάρτης: «Οι ανάγκες του ανθρώπου»

Συγγραφέας: ΜΑΡΙΑ ΜΙΧΑΗΛ | Κατηγορία Χωρίς κατηγορία | , στις 17-02-2019

Εννοιολογικός χάρτης: «Οι ανάγκες του ανθρώπου»
ΤΑΞΗ: Α’ Δημοτικού
ΜΑΘΗΜΑ: ΜΕΛΕΤΗ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ
ΕΝΟΤΗΤΑ 1 – ΟΙ ΑΝΑΓΚΕΣ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ

Στα πλαίσια της διδασκαλίας της ενότητας «Οι Ανάγκες του Ανθρώπου», της Μελέτης Περιβάλλοντος Α’ δημοτικού, μπορεί να χρησιμοποιηθεί βοηθητικά ο παρακάτω εννοιολογικός χάρτης.

Σε αυτόν τον εννοιολογικό χάρτη φαίνονται οι έξι βασικές ανάγκες του ανθρώπου και συγκεκριμένα των παιδιών. Οι εικόνες που έχουν χρησιμοποιηθεί ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα του μαθητή με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες, με σκοπό οι ανάγκες που απεικονίζονται να γίνουν πιο εύκολα αντιληπτές και κατανοητές.

Περισσότερους εννοιολογικούς χάρτες πάνω στο θέμα μπορείτε να βρείτε στο ομαδικό wiki, πατώντας εδώ.

Βρες τα ζευγάρια των γραμμάτων

Παιχνίδι αντιστοίχισης

Συγγραφέας: ΜΑΡΙΑ ΜΙΧΑΗΛ | Κατηγορία Χωρίς κατηγορία | , στις 14-01-2019

Παίξε και βρες τι ταιριάζει!

Επιστροφή στα θρανία με παιχνίδι

Συγγραφέας: ΜΑΡΙΑ ΜΙΧΑΗΛ | Κατηγορία Χωρίς κατηγορία | , στις 14-01-2019

Ώρα για επανάληψη! Παίξε και μάθε με τον Φουντούλη!
Πάτα εδώ ή πάνω στη εικόνα για να ξεκινήσει το παιχνίδι, είσαι έτοιμος;

Παιχνίδι συμπλήρωσης κενών

Συγγραφέας: ΜΑΡΙΑ ΜΙΧΑΗΛ | Κατηγορία Χωρίς κατηγορία | , στις 17-12-2018

Φύλλο εργασίας: Διατροφικές συνήθειες

Συγγραφέας: ΜΑΡΙΑ ΜΙΧΑΗΛ | Κατηγορία Χωρίς κατηγορία | , στις 17-12-2018

Φύλλο εργασίας

Σας δίνονται οι διατροφικές συνήθειες των μαθητών του σχολείου μας σχετικά με το κολατσιό τους και καλείστε να φτιάξετε το κατάλληλο γράφημα αναπαράστασης. Το υπολογιστικό φύλλο εργασίας με τον βοηθητικό πίνακα δεδομένων είναι διαθέσιμο διαδικτυακά εδώ.

Διατροφικές συνήθειες: από τους 100 μαθητές του σχολείου μας οι 10 φέρνουν για κολατσιό φρούτο, οι 20 σοκολάτα, οι 30 κρουασάν και οι 40 τοστ.

1ο βήμα: Ανοίξτε το υπολογιστικό φύλλο εργασίας πατώντας εδώ

2ο βήμα: Συμπληρώστε τον πίνακα με βάση τις διατροφικές συνήθειες που σας δίνονται.

3ο βήμα: Επιλέξτε(μαρκάρετε) τον πίνακα που φτιάξατε και στη συνέχεια πατήστε «Εισαγωγή» -> «Γράφημα» και από τις επιλογές που σας δίνονται επιλέξτε το κατάλληλο γράφημα για να αναπαραστήσετε τα δεδομένα σας.

Καλή επιτυχία!

Χριστούγεννα 2018

Συγγραφέας: ΜΑΡΙΑ ΜΙΧΑΗΛ | Κατηγορία Χωρίς κατηγορία | , στις 10-12-2018

Η αγαπημένη μας χριστουγεννιάτικη περίοδος πλησιάζει και ανυπομονούμε! Οικογένεια, φαγητά, βόλτες, ταξίδια, ύπνος, έλατα, λαμπάκια, χριστουγεννιάτικα τραγούδια παντού, όλα αυτά περιγράφουν τα Χριστούγεννα που τόσο πολύ αγαπάμε!

Στα πλαίσια αυτού του εορταστικού πνεύματος καλείστε να συμπληρώσετε το παρακάτω ερωτηματολόγιο! Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας!

(εάν δεν σας εμφανίζεται το ερωτηματολόγιο πατήστε εδώ για να το συμπληρώσετε)

Κατασκευή Στερεών

Συγγραφέας: ΜΑΡΙΑ ΜΙΧΑΗΛ | Κατηγορία Χωρίς κατηγορία | , στις 14-12-2017

Σας παρουσιάζω την πρώτη ανάρτηση(στο https://blogs.sch.gr/michaelm) ενός μεγάλου ταξιδιού στον κόσμο του moodle!

«Κατασκευή Στερεών» είναι το θέμα του ατομικού μαθήματος εργασίας που επέλεξα να ασχοληθώ και μέσα από αυτό να αποκτήσω γνώσεις και δεξιότητες για τον ψηφιακό εκπαιδευτικό κόσμο! Πατώντας εδώ μπορείτε να δείτε την ανάλυση του θέματος.