Βιογραφικό

Δρ. Γούβαλη Μαρίνα

Καθηγήτρια Φυσικής Αγωγής

Η Γούβαλη Μαρίνα γεννήθηκε στις 10-3-1977 στη Λαμία. Είναι απόφοιτος του Τμήματος Επιστήμης Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού του ΕΚΠΑ (Ιούνιος 1998, 8.18/10.0) με ειδικότητα στην Ενόργανη Γυμναστική. Κατέχει Μεταπτυχιακό δίπλωμα ειδίκευσης (2001, Άριστα, Τίτλος Διατριβής: «Ανθρωπομετρικά χαρακτηριστικά μαθητών-τριών και αξιολόγηση των διαστάσεων των σχολικών θρανίων») και Διδακτορικό δίπλωμα (2008, Άριστα, Τίτλος Διατριβής: «Εμβιομηχανικοί παράγοντες που διέπουν τη δρομική ταχύτητα με αναφορά στην κληρονομησιμότητα») του ΠΜΣ «Βιολογία της Άσκησης» στο αντικείμενο της Αθλητικής Βιομηχανικής, ενώ έχει παρακολουθήσει μεταπτυχιακά μαθήματα και στο Pennsylvania State University (2003).

Στο ΕΚΠΑ εισήχθη ως υπότροφος με τη διαδικασία των Πανελλήνιων εξετάσεων (1994) και παρέμεινε υπότροφος στα 4 έτη των προπτυχιακών σπουδών λόγω βαθμολογικής κατάταξης. Υπήρξε επίσης υπότροφος στο Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα «Βιολογία της Άσκησης» (ΕΠΕΑΕΚ, 1998-2000) και στο πρόγραμμα ΠΕΝΕΔ 2001 της ΓΓΕΤ και του ΕΛΚΕ (2002 – 2005).

Μιλάει άριστα την Αγγλική γλώσσα (First Certificate, Certificate of Proficiency του Πανεπιστημίου Cambridge, άδεια επάρκειας προσόντων από τη Διεύθυνση Ιδιωτικής εκπαίδευσης του ΥΠΕΠΘ) και έχει πιστοποίηση χρήσης και αξιοποίησης των ΤΠΕ.

Η προπονητική της εμπειρία περιλαμβάνει τμήματα Ρυθμικής γυμναστικής και μουσικοκινητικής αγωγής και ομάδες πετοσφαίρισης. Στο παρελθόν υπήρξε ερευνητική συνεργάτιδα στο εργαστήριο Αθλητικής Βιομηχανικής του Τ.Ε.Φ.Α.Α. Αθηνών (1998-2006) και στο εργαστήριο Center of Locomotion Studies του Pennsylvania State University (2003). Στην Τριτοβάθμια εκπαίδευση έχει διδάξει το εργαστηριακό μάθημα της Αθλητικής Βιομηχανικής στους φοιτητές του Γ’ έτους του Τ.Ε.Φ.Α.Α. Αθηνών (1999-2006), ενώ επίσης υπήρξε προσκεκλημένη καθηγήτρια στο European Intensive Course με θέμα «Children and Physical Activity» (Clermond-Ferrand, 2003).

Έχει συμμετάσχει σε δεκάδες ελληνικά και διεθνή Συνέδρια, σεμινάρια και ημερίδες, έχει 5 Δημοσιεύσεις σε διεθνή επιστημονικά περιοδικά, 16 ανακοινώσεις σε ελληνικά Συνέδρια – Σεμινάρια – Ημερίδες και 13 ανακοινώσεις σε Παγκόσμια Συνέδρια. Υπήρξε αξιολογήτρια άρθρων σε επιστημονικά περιοδικά (Biomedical Engineering online, International Journal of Industrial Ergonomics, Ergonomics, Applied Ergonomics) και έχει συμμετάσχει στη μετάφραση ενός βιβλίου για την Τριτοβάθμια εκπαίδευση (Μπουντόλος Κ., επιμέλεια ελληνικής έκδοσης. Βασική Βιο-Μηχανική της Ανθρώπινης Κίνησης των Hamill J., & Knutzen K.M., Iατρικές εκδόσεις Π.X. Πασχαλίδη, 2007).

Από το 2006 είναι Καθηγήτρια Φυσικής Αγωγής στη Β/βάθμια Εκπαίδευση. Στη διάρκεια της θητείας της έχει συμμετάσχει σε καινοτόμες διδακτικές πρακτικές, σε καινοτόμες δημιουργικές δράσεις, σε εκπαιδευτικά προγράμματα, σε έρευνες πεδίου και στην οργάνωση, υποστήριξη και συντονισμό προγραμμάτων πρακτικής άσκησης φοιτητών. Από το 2013 υπηρετεί στο Πειραματικό Σχολείο του Πανεπιστημίου Αθηνών.

Είναι παντρεμένη και μητέρα δύο παιδιών.