ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΥΛΙΚΟ

education awards stickers 2022 BRONZE ELA sticker 23 bronze

Το blog βραβεύτηκε 2 συνεχόμενα χρόνια με τα χάλκινα μετάλλια του Education Leaders Awards 2022 και 2023 στην  κατηγορία Ψηφιακή Εκπαίδευση.

Το υλικό είναι κατάλληλο τόσο για τη διδασκαλία μέσα στην τάξη με τη χρήση του διαδραστικού πίνακα, όσο και για την Μικτή και την Ανεστραμμένη Μάθηση

ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΑ

1. Γλώσσα Ε-Στ

bb46e908 3840 4157 9afb 622739e0db3eΝΕΟ   μόνο για την Ε -ΣΤ σε κάθε ενότητα παρουσίαση των Γραμματικών και Συντακτικών φαινομένων, Quiz για κάθε γραμματικό και συντακτικό φαινόμενο και οδηγίες για το Σκέφτομαι και γράφω.

2. Μαθηματικά Ε και Στ

e9c65d1c 5520 4341 90b7 424b579e24caΔιάφορα για τα μαθηματικά των 2 τάξεων

ΝΕΟ   μόνο για την Ε σε κάθε ενότητα παρουσίαση, βίντεο, εφραρμογές (όπου υπάρχουν), Quiz, ηλεκτρονικά φυλλάδια και το ΤΕ διαδραστικό.

3. Φυσικά (Ερευνώ και ανακαλύπτω) για  Ε ‘ και  Στ’

8c4efe2b 481e 4d22 a7ff a2ca5a3f4d10Όλα τα πειράματα σε μορφή βίντεο, οι παρατηρήσεις, τα συμπεράσματα και οι απαντήσεις του ΤΕ του “Ερευνώ και Ανακαλύπτω”  (Φυσικής) της Ε και Στ τάξης. Επίσης σε κάθε ενότητα δίνονται οι πληροφορίες του βιβλίου μαθητή, ενώ σε ορισμένες και άλλες επιπλέον.

Quiz επαναληπτικά για τις αντίστοιχες ενότητες με διαφόρων τύπων ασκήσεων κλειστού τύπου

ΝΕΟ   παιχνίδια για ΚΑΘΕ ΜΑΘΗΜΑ και επαναληπτικά από το Quizizz φτιαγμένα από μένα.

Παιχνίδια τύπου ποιος θέλει να γίνει εκατομμυριούχος για κάθε ενότητα.

4. ΓΕΩΓΡΑΦΙΑ για   Ε’ και  Στ’

20e1c4c3 4144 4218 a96c fa981a410e8bΌλη η ύλη της Γεωγραφίας της Ε’ και της Στ’ σε μορφή παρουσιάσων με πολλές υπερσυνδέσεις, χάρτες και βίντεο.

ΝΕΟ   παιχνίδια για κάθε Μάθημα και επαναληπτικά κατά ενότητα από το Quizizz φτιαγμένα από μένα.

Quiz επαναληπτικά για τα παραπάνω μαθήματα

Βίντεο και διαδραστικό βίντεο για σχεδόν όλες τις ενότητες της Γεωγραφίας. Τα βίντεο είναι από το κανάλι Schoolforall

5. Ιστορία για Γ’ έως Στ’

6fa882b2 f185 4c90 a926 d5d7a0c79e33Πολυπαρουσιάσεις , Quiz, βίντεο απλά και διαδραστικά, όπως και παιχνίδια για κάθε ενότητα της Ιστορίας από την Γ έως την Στ’, με υλικό φτιαγμένο στην e-me

ΝΕΟ   παιχνίδια για κάθε μάθημα από το Quizizz φτιαγμένα από μένα.

Σε κάθε ενότητα υπάρχουν επιπλέον Quiz και ιδιαίτερα για τις τάξεις Ε-Στ υπάρχουν και quiz συναδέλφων από το Wordwall και Liveworksheets

Παιχνίδια Ηλεκτρονικά και Επιτραπέζια για την Γ’

Κλασσικά Εικονογραφημένα για όλες τις τάξεις

ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΪΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ Γ’ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ. ΚΑΤΑΛΛΗΛΗ ΚΑΙ ΓΙΑ Α’ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

proisΑναφέρεται στην Εμφάνιση της ζωής, στην Λίθινη περίοδο και στην περίοδο του Χαλκού της Ευρώπης και φυσικά και της Ελλάδας.

Επίσης έχει μια σελίδα αποριών με ερωτήματα για την πρωτόγονη ζωή . Γιατί χάσαμε το τρίχωμά μας; Ποιος ήταν ο Όζι; Ποια ήταν η πρώτη εφεύρεση; Συνάντησαν οι άνθρωποι τους δεινόσαυρους; Αυτά και πολλά άλλα παρουσιασμένα με απλό και κατανοητό τρόπο.

ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΑΔΑ, ΓΙΑ Δ’ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑ Α’ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

ancientΜια πρωτότυπη παρουσίαση για την Αρχαία Ελλάδα σε διάφορες θεματικές ενότητες και υποενότητες.

Πολιτική και Αθήνα, Αποικίες, Καθημερινή ζωή, Γραφή – ποίηση – φιλοσοφία, Αρχιτεκτονική – τέχνες, Σπάρτη – Αθήνα, Περσικοί πόλεμοι, Μ. Αλέξανδρος

Βρείτε απαντήσεις σε ερωτήματα όπως, γιατί οι αρχαίοι Έλληνες μύριζαν τόσο καλά, αν έτρωγαν τα ψαριά ωμά και πολλά άλλα

6. Θρησκευτικά για Γ’ έως Στ’

thrisΌλη η νέα ύλη των Θρησκευτικών για όλες τις τάξεις σε μορφή παρουσιάσων με πολλές παραπομπές της Αγίας Γραφής και βίντεο είτε με τους βίους των Αγίων και τα Θαύματα είτε με τα Απολυτίκια των Αγίων.

Σε κάθε διαφάνεια υπάρχουν κουμπιά πλοήγησης. Να μη χρησιμοποιήσετε τα βελάκια του πληκτρολογίου.

ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ KΑTAΣΚΕΥΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΛΙΑ ΕΚΠΟΜΠΗ DISNEY ART ATTACK

artΟδηγίες για διάφορες κατασκευές με ανακυκλώσιμα υλικά.

Δημιουργήστε πύργους, μολυβοθήκες, κουμπαράδες, χριστουγεννιάτικες κατασκευές και πολλά πολλά άλλα ακολουθώντας τις απλές οδηγίες, οι οποίες δυστυχώς είναι στα Αγγλικά. Αλλά οι εικόνες που έχει σας καθοδηγούν βήμα βήμα για να μπορέσετε να τις κατασκευάσετε με τους μαθητές ή με τα παιδιά σας.

Καλή σας διασκέδαση και καλές δημιουργίες.

Τέλος για “ιστορικούς” λόγους υπάρχει η παλιά Φυσική της Ε  και Στ΄τάξης, τα οποία είχαν φιλοξενηθεί στο παλιό σάιτ του 1ου Δ.Σχ. Άργους Ορεστικού και αποτέλεσαν την αρχή της διαδρομής μου στον κόσμο των blog.

Τα κουιζ αυτά καλύπτουν και ένα μεγάλο μέρος της νέας ύλης. Απλά κάποιες ενότητες δε διδάσκονται πλέον ή μεταφέρθηκαν από την μία τάξη στην άλλη. Παλιά Φυσική Ε    και    Παλιά Φυσική Στ

Καλή πλοήγηση

Χωρίς σχόλια

1. Πολλά συγχαρητήρια κ.Μελιόπουλε!!Η απίστευτη δημιουργικότητα και το αίσθημα προσφοράς αποτελούν φωτεινό παράδειγμα για όλους όσοι ασχολούμαστε με τα παιδαγωγικά θέματα.Σας ευχαριστούμε από καρδιάς!

2. Συγχαρητήρια Τάσο.
    Τελικά και στην σημερινή μας εποχή υπάρχουν δάσκαλοι που την εκπαίδευση των παιδιών μας την θεωρούν ακόμη λειτούργημα και οχι δουλειά, γι’ αυτό και βγαίνει αυτό το αποτέλεσμα.
    Το Άργος Ορεστικό μπορεί να είναι μια κουκίδα στον χάρτη της χώρας μας αλλά ο φίλος/δάσκαλος/παιδαγωγός Anastasios Meliopoulος απέδειξε και μάλιστα 2 φορές πως αν εχεις μεράκι, πάθος, οργάνωση, γνώσεις και κυρίως αγάπη γι’ αυτό που κάνεις μπορείς να πετύχεις πολλά.
    Οι μαθητές σίγουρα αισθάνονται περήφανοι για σένα οχι μόνο γιατί τους διδάσκεις αλλα και γιατί προσφέρεις απλόχερα γνώση σε όλους χωρίς να νοιάζεσαι για το κόστος και τον χρόνο σου.
    Η προσφορά σου για μάθηση φαίνεται και ξέρω πως θα συνεχίσεις με τον ίδιο ζήλο για ακόμα περισσότερα.