ΚΑΛΉ ΚΑΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΉ ΧΡΟΝΙΑ

Κάποιες χρήσιμες πληροφορίες

για την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς,

τον τρόπο λειτουργίας καθώς και

προσέλευση/αποχώρηση των μαθητών/τριων μας

τηλέφωνο επικοινωνίας : 2321037978

e-mail : mail@4nip-serron.ser.sch.gr

Με βάση το με υπ αριθμ Αρ. Πρωτ.: Φ7/111145/Δ1

ΘΕΜΑ: «Λειτουργία Νηπιαγωγείων για το σχολικό έτος 2021-2022»

Λόγω των αναγκαίων μέτρων πρόληψης διασποράς του ιού COVID-19, ισχύουν τα εξής :

• Η διενέργεια αυτοδιαγνωστικού ελέγχου (self-test) είναι υποχρεωτική για τους/τις μαθητές/τριες όλων των σχολικών μονάδων Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης. Εξαιρούνται του μέτρου, τα παιδιά που έχουν ιστορικό νόσησης εντός του τελευταίου 6μήνου. Η είσοδος των μαθητών/μαθητριών στο σχολείο γίνεται με επίδειξη και όχι προσκόμιση βεβαίωσης αρνητικού αποτελέσματος Ο υποχρεωτικός αυτοδιαγνωστικός έλεγχος διενεργείται δύο φορές την εβδομάδα, προ Τρίτης και Παρασκευής και έως είκοσι τέσσερις (24) ώρες πριν από την προσέλευση στη σχολική μονάδα. Κατ’ εξαίρεση, την πρώτη εβδομάδα λειτουργίας κάθε σχολικής μονάδας ο πρώτος αυτοδιαγνωστικός έλεγχος (self test) διενεργείται έως και είκοσι τέσσερις (24) ώρες πριν την προσέλευση στη σχολική μονάδα. Ο δεύτερος έλεγχος, συστήνεται να διενεργείται την 3η ημέρα μετά τον πρώτο σύμφωνα με τη με αρ. πρωτ. Δ1α/ΓΠ.οικ. 53950/4-9-2021 (Β΄4054) ΚΥΑ.

Σύμφωνα με απόφαση των αρμόδιων Υπουργείων έξι (6) δωρεάν Self tests θα διατίθενται από τα φαρμακεία από την Τετάρτη 08/09/2021 έως και την Παρασκευή 17/09/2021 . Ενώ η λειτουργία του Συστήματος Διάθεσης self test θα ανασταλεί από το Σάββατο 11/9/2021 και ώρα 17:00 έως τη Δευτέρα 13/9/2021 και ώρα 8:00 πμ.

• Η σωστή χρήση κατάλληλης προστατευτικής μάσκας (υφασμάτινης ή απλής χειρουργικής) είναι υποχρεωτική για όλους/ες τους/τις μαθητές/τριες σε όλα τα τμήματα, τους εκπαιδευτικούς και το λοιπό προσωπικό, καθώς και για τους επισκέπτες των νηπιαγωγείων.
  • Για τα νήπια-προνήπια επισημαίνεται η χρήση μάσκας τόσο κατά τη διάρκεια των μαθημάτων όσο και στα διαλείμματα να γίνεται με τέτοιο τρόπο, προκειμένου να επιτευχθεί η εξοικείωσή τους με τη χρήση της και με έμφαση στην εκπαιδευτική διαδικασία.
  • Για το σχολικό έτος 2021-2022 πρέπει να ληφθεί μέριμνα για αποφυγή του συγχρωτισμού και περιορισμός των επαφών μεταξύ μαθητών/τριών-γονέων-προσωπικού κατά την προσέλευση και αποχώρηση από το Νηπιαγωγείο. Εφαρμόζονται πρακτικά μέτρα για τήρηση αποστάσεων (π.χ. σήμανση στο δάπεδο, χρήση αντισηπτικού ) που σας παρακαλούμε να ακολουθείτε.
  • Εφόσον είναι εφικτό, καλό θα ήταν να γίνει προγραμματισμός διαφορετικών ωρών άφιξης και αναχώρησης των παιδιών με εύρος χρόνου που θα προκαθοριστεί σε συνεννόηση με τους γονείς/κηδεμόνες.
  • Με σκοπό να εξασφαλίζεται η ασφάλεια των νηπίων/προνηπίων και να αποτρέπεται η αναίτια είσοδος και έξοδος αυτών από τον προαύλιο χώρο του σχολείου, καθώς και η είσοδος ατόμων που ουδεμία σχέση έχουν με τη λειτουργία του, οι θύρες εισόδου-εξόδου στο χώρο του σχολείου παραμένουν κλειστές κατά τη διάρκεια της λειτουργίας του με ευθύνη των Προϊσταμένων- Διευθυντών/τριών των Νηπιαγωγείων.