Παιδικά παιχνίδια

ΠΕΡΝΑ Η ΜΕΛΙΣΣΑφωτοΠερνά περνά η μέλισσα

Σύμφωνα με τους ψυχολόγους το παιχνίδι αποτελεί τη «φυσική» γλώσσα των παιδιών. Είναι το πιο ισχυρό μέσο έκφρασής  τους. Μέσω του παιχνιδιού, τα παιδιά εξωτερικεύουν τα συναισθήματά τους, μαθαίνουν, πειραματίζονται ευχαριστιούνται, απογοητεύονται και ανακαλύπτουν σιγά-σιγά των εαυτό τους και τον κόσμο που τα περιβάλλει.

Ένα όμορφο παιχνίδι για παιδιά της Β΄ τάξης είναι το «Περνά-περνά η μέλισσα». Είναι ένα ομαδικό παιχνίδι που παίζεται σε ανοιχτό χώρο από πολλά παιδιά.

Πως παίζεται:

Δύο παιδιά κάνουν τις μάνες και στέκονται απέναντι, πιάνονται με τα χέρια τους σχηματίζοντας μια αψίδα. Τα άλλα παιδιά σχηματίζουν μια ευθεία γραμμή. Τα δύο παιδιά επιλέγουν ένα δένδρο,  ένα όνομα, ένα φρούτο, ένα λουλούδι ή κάτι άλλο. Π.χ το ένα παιδί επιλέγει την καρυδιά και το άλλο την αμυγδαλιά. Τα δύο παιδιά χτυπούν τα χέρια τους ψηλά σαν αψίδα και οι άλλοι περνούν ένας ένας από κάτω τραγουδώντας: “Περνά περνά η μέλισσα με τα μελισσόπουλα και με τα παιδόπουλα», κρατώντας το τελευταίο παιδί του λένε κρυφά στο αυτί του να επιλέξει ένα από τα δύο δένδρα, την καρυδιά ή την αμυγδαλιά.  Ανάλογα με την επιλογή του στέκεται πίσω από τη μάνα που είχε ορίσει το δένδρο που επέλεξε το παιδί. Το ίδιο επαναλαμβάνεται για όλα τα παιδιά τα οποία επιλέγουν ένα δένδρο. Ανάλογα με τη επιλογή τους σχηματίζονται δύο αλυσίδες πίσω από τις μάνες. Στη συνέχεια οι μάνες πιάνονται από τα χέρια και τραβιούνται από τα πίσω παιδιά. από τα χέρια και τραβιούνται από τα πίσω παιδιά. Όποια ομάδα τραβήξει την άλλη κερδίζει.

Πιτ Μοντριάν

220px-Piet_Mondrian_2Ο Πιτ Μοντριάν (1872-1944) γεννήθηκε στην Ολλανδία και σπούδασε ζωγραφική. Τα πρώτα του έργα ήταν τοπία. Αργότερα, δημιούργησε έργα όπου κυριαρχούσε μια αυστηρή γραμμική πειθαρχία και τα οποία εξελίχτηκαν σε πίνακες με χρωματιστά τετράγωνα και παραλληλόγραμμα που χωρίζονται μεταξύ τους από ένα πλέγμα μαύρων γραμμών. Τα χρώματα που χρησιμοποιεί σε πολλά έργα του είναι: μαύρο, κόκκινο, γκρι, κίτρινο και μπλε.

Τα πιο διάσημα έργα του ζωγράφου:

Έργα για εκτύπωση: piet-mondrian

Γινόμαστε ζωγράφοι

Τη φετινή σχολική χρονιά (2016-17) θα πραγματοποιήσουμε ένα πολιτιστικό πρόγραμμα με τίτλο: “Μεγάλοι ζωγράφοι, μικροί καλλιτέχνες”.

Σε πρώτη φάση θα γνωρίσουμε τα έργα ζωγράφων που χρησιμοποιούν γεωμετρικά στοιχεία. Συγκεκριμένα θα δούμε τη ζωή και το έργο των:

I’m back!!

Μετά από ένα μεγάλο διάστημα απουσίας, επιστρέφω και πάλι στο blog με αφορμή το on line σεμινάριο. Το blog αυτό δημιουργήθηκε με αφορμή την επιμόρφωσή μου στο Β΄επίπεδο. Στις ήδη υπάρχουσες αναρτήσεις μπορείτε να δείτε εργασίες και δραστηριότητες των μαθητών μου κατά το σχολικό έτος 2011-12.

Καλοκαιρινές ευχές!

Τα παιδιά γράφουν τις επιθυμίες και τις ευχές τους για το καλοκαίρι:

Ντίνα Λούπου: Εύχομαι να κάνω 100 μπάνια.

Μαρία Παροίκου: Εύχομαι να περάσω το καλοκαίρι με τις φίλες μου, με πολλά μπάνια και πολλές βόλτες με τα ποδήλατα.

Στέφανος Πρωτονοτάριος: Εγώ θέλω να πάω στην εξοχή μας και να παίζω από το πρωί μέχρι το βράδυ ποδόσφαιρο.

Άγγελος Σκολαρίκης: Εύχομαι αυτό το καλοκαίρι να είναι συναρπαστικό!

Φαμπιόλα Τσάκο: Εύχομαι να πάω διακοπές με τους γονείς μου!

Βασίλης Κατωτριώτης: Εύχομαι αυτό το καλοκαίρι να κάνω ένα μακρινό ταξίδι.

Τάνια Χατζηβαγιάννη: Εύχομαι αυτό το καλοκαίρι να το περάσω όπως τα προηγούμενα.

Κέβιν Λέκλι: Εύχομαι αυτό το καλοκαίρι να μην τελειώσει ποτέ!

Κλαούντιο Σελάμι: Εύχομαι καλό καλοκαίρι!

Ελένη Χαμτζαλλάρι: Καλά μπάνια σε όλους!

Άλια Βαρτή: Καλές βουτιές!

Φλορίντα Μυφτάρι: Εύχομαι χαρούμενες διακοπές σε όλους!

Άλμπι Κρόσι: Εύχομαι να παίζω όλη μέρα!

Ραφαέλλα Σπαχίου: Εύχομαι ένα υπέροχο καλοκαίρι σε όλους!

Αΐσα Αντέμαϊ: Εύχομαι αυτό το καλοκαίρι να είναι το καλύτερο!