ΜΗΝΟΛΟΓΙΟ

ΑΓΙΑΣΜΟΣ 2024

ΟΚΤΩΒΡΙΟΣ 2023

ΒΙΩΜΑΤΙΚΟ ΠΟΙΗΤΙΚΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ

Το Βιωματικό Ποιητικό Εργαστήρι, υπό τον γενικό τίτλο «Μια χαραμάδα στο κλειστό παράθυρο, να γίνει δύναμη ζωής» ολοκληρώθηκε την Τρίτη 03-10-2023 στο Γυμνάσιο – Λύκειο Σκύρου με την συνεργασία μαθητών της Β΄ Τάξης Γυμνασίου και μαθητών της Β΄ Τάξης του Λυκείου .
Το εκπληκτικό σε αυτή την συνεργασία είναι πως τα παιδιά από δύο διαφορετικές βαθμίδες εκπαίδευσης (Γυμνάσιο – Λύκειο)  κατάφεραν να ενώσουν τις σκέψεις, τις αγωνίες τα συναισθήματα και την ψυχή τους και να μας ταξιδέψουν προς το φως σαν μια ανάσα.
Από την πλευρά της η εμπνεύστρια της πρωτοβουλίας, Χρυσούλα Αλεξάνδρου, ανέφερε πως οι εμπειρίες, ως οι αποσκευές των εμπλεκομένων, συνέτειναν στο να γίνουν φως και ζωή στο μαγευτικό ταξίδι των Βιωματικών Ποιητικών Εργαστηρίων. Ο πλούτος της ψυχής τους μετουσιώθηκε σε γράμματα, συλλαβές, λέξεις, στίχους, χρώμα, εικόνα, μελωδία, κίνηση, σενάριο.

NOEMΒΡΙΟΣ 2023

ΕΚΔΗΛΩΣΗ με θέμα «Εν αρχή ην …. η  ΠΑΙΔΕΙΑ» ( Αφιερωμένο στους παλιούς δασκάλους

….  με ΑΓΑΠΗ) στα πλαίσια της 32ης ΒΡΑΒΕΥΣΗΣ ΤΟΥ  ΙΔΡΥΜΑΤΟΣ ΕΥΦΡ. ΤΡΑΧΑΝΑ -ΦΕΡΓΑΔΗ

με τη συμμετοχή μαθητών και μαθητριών του ΓΕΛ Σκύρου και του Γυμνασίου Σκύρου.

1 – vd 1 Βράβευση Ίδρυμα Φεργάδη (1)

ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΣ 2023

Ενημέρωση των μαθητών των τριών τάξεων του σχολείου για θέματα πρόληψης και καταπολέμησης των πυρκαγιών από τον διοικητή του Πυροσβεστικού Σταθμού Σκύρου.

Επίσκεψη στο Αρχαιολογικό Μουσείο στη Χώρα του νησιού, στα πλαίσια του 2ου σχολικού περιπάτου.

Επίσης, ξεκίνησαν οι συναντήσεις της ομάδας της Λέσχης Λόγου και Τέχνης (πολιτιστικό πρόγραμμα).

ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΣ 2024

Μαθητές του ΓΕΛ Σκύρου έχοντας ως συνοδοιπόρους  μαθητές του Γυμνασίου Σκύρου μυούνται στην κινηματογραφική τέχνη στα πλαίσια της Κινηματογραφικής Λέσχης (πολιτιστικό πρόγραμμα).

ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΣ 2024

Το ΓΕΛ Σκύρου συμμετείχε στην α΄φάση των Πανελλήνιων Σχολικών Αγώνων Λυκείων (βόλλεϋ κοριτσιών και ποδόσφαιρο αγοριών).

Διδακτική επίσκεψη των μαθητών/τριών του σχολείου στην Μονή Αγίου Γεωργίου, όπου ξεναγήθηκαν από τον Γερόντιο, Ηγούμενο της Μονής, και στο Κάστρο.

Στις 23/2/2024 οι μαθητές του σχολείου παρακολούθησαν ημερίδα, με πρωτοβουλία του Δήμου Σκύρου, για την πράσινη ενέργεια.

ΜΑΡΤΙΟΣ 2024

Στις 28/2 -2/3/2024 υλοποιήθηκε εκπαιδευτική επίσκεψη στην Αθήνα -Πειραιά- Αίγινα.

Στις 15/3/2024 έλαβαν χώρα, εθιμικά, καρναβαλικές εκδηλώσεις.

Στις 25/3/2024 το σχολείο συμμετείχε, με ποιήματα, ομιλία, κατάθεση στεφάνου και παρέλαση στον εορτασμό της Εθνικής Επετείου, τιμώντας τους ήρωες του 1821.

ΑΠΡΙΛΙΟΣ 2024

Στις 16-18/4/2024 οι Α΄και Β΄τάξεις του σχολείου επισκέφτηκαν την Βουλή των Ελλήνων στην Αθήνα, αλλά και περιηγήθηκαν σε μουσεία και αρχαιολογικούς χώρους στο κέντρο της Αθήνας.

Απολογισμός/αξιολόγηση των προγραμμάτων που έλαβαν χώρα στη διάρκεια της σχολικής χρονιάς.