Εξερευνώντας την τεχνητή νοημοσύνη στην τάξη

Το σχολείο μας συνεργάζεται με άλλα έντεκα  σχολεία στο eTwinning project  “Exploring AI in the classroom”  , το σχολικό έτος 2023-2024 με θέμα τις εφαρμογές τεχνητής νοημοσύνης στην εκπαίδευση. Κύρια δημιουργός του project είναι η κ. Dr Κατερίνα Γλέζου ,PhD., M.Sc., M.Ed., Scientix Ambassador, EU CodeWeek Leading Teacher, ICT Trainer, Researcher Computer Science/Robotics/ICT/Physics Teacher @ Arsakeia Schools Psychikou, Athens, Greece. Η κυρία Γλέζου έδωσε τη δυνατότητα στο ΓΕΛ Νάξου- ΜΑΝΩΛΗΣ ΓΛΕΖΟΣ  να γίνει μέλος αυτού του project και οι μαθητές μας να ωφεληθούν από τις πολύ ενδιαφέρουσες εκπαιδευτικές δραστηριότητες του. Η βασική ιδέα αυτού του έργου είναι να προωθήσει τις γνώσεις, τις δεξιότητες και τις στάσεις της τεχνητής νοημοσύνης και να ανταλλάξει καλές εκπαιδευτικές πρακτικές στην εκπαίδευση STEAM προετοιμάζοντας τη νέα γενιά μαθητών, εργαζομένων και ηγετών με γνώσεις τεχνητής νοημοσύνης. Οι μαθητές θα εξερευνήσουν συστήματα τεχνητής νοημοσύνης, θα εργαστούν σε συνεργατικές εργασίες με συνομηλίκους από άλλες χώρες, θα αναπτύξουν υπολογιστική σκέψη και στρατηγικές για την επίλυση προβλημάτων και θα δημιουργήσουν τα δικά τους ψηφιακά τεχνουργήματα.