ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΚΔΡΟΜΗ Α ΚΑΙ Β ΤΑΞΗΣ

Πραγματοποιήθηκε τριήμερη εκδρομή της Α΄ και Β΄τάξης του σχολείου μας στις 28, 29 και 30 Μαρτίου, με προορισμό την Καβάλα και Ξάνθη. Οι εκδρομείς- μαθητές και οι συνοδοί καθηγητές διέμειναν στο ξενοδοχείο Γαλαξίας της Καβάλας. Την πρώτη ημέρα ξεναγήθηκαν από τη Δ/ντρια του σχολείου Μαγκλάρα Αγγελική στον αρχαιολογικό χώρο των Φιλίππων. Επισκέφθηκαν το Μουσείο, τις Βασιλικές και το αρχαίο θέατρο. Στον υποβλητικό και υπέροχο αυτόν χώρο του θεάτρου ομάδα μαθητών της Β΄τάξης παρουσίασαν δραματοποιημένο χορικό από την τραγωδία ¨Αντιγόνη¨του Σοφοκλή, έργο που διδάσκονται στη Β΄Λυκείου. Η προετοιμασία τους έγινε με τη βοήθεια της ηθοποιού κας Μπέτυ Νικολαρέση και η παρουσίαση από τους μαθητές-τριες ήταν υποδειγματική. Το απόγευμα έγινε ξενάγηση στην παλιά πόλη της Καβάλας, το Ιμαρέτ και το Κάστρο. Η δεύτερη μέρα ήταν ιδιαίτερα κοπιαστική, αλλά τόσο ευχάριστη που τα παιδιά ενθουσιασμένα συμμετείχαν στις δραστηριότητες που αναπτύχθηκαν στους Τοξότες Νέστου. Εκεί, περίμεναν την ομάδα εκπαιδευτές της Riverland και με την εποπτεία και βοήθειά τους μαθητές και καθηγητές! επιδόθηκαν για 6 ολόκληρες ώρες σε κανό-καγιάκ στον Νέστο, τοξοβολία, ποδηλασία, flying πάνω από το ποτάμι και πεζοπορία σε μια μαγευτική διαδρομή στο φαράγγι του Νέστου. Την τελευταία ημέρα της εκδρομής η ομάδα περιηγήθηκε στην υπέροχη παλιά πόλη της Ξάνθης. Τα παιδιά επέστρεψαν το βράδυ της Κυριακής, έχοντας αποκομίσει πρωτόγνωρες εμπειρίες, χαρούμενα και ανανεωμένα, για να συνεχίσουν το τελευταίο κομμάτι της σχολικής χρονιάς τους που είναι βέβαια δύσκολο και κουραστικό με τις εξετάσεις που τα περιμένουν, αλλά πιστεύουμε ότι θα τα καταφέρουν όλοι τους άλλη μια χρονιά με τον καλύτερο τρόπο. Τους μαθητές συνόδευσαν οι καθηγητές-τριες: Ρούσσα Μαρία, Καφεντζή Ιωάννα, Τριανταφυλλοπούλου Πελαγία και Τσολακίδης Ιωάννης. Αρχηγός της εκδρομής η Μαγκλάρα Αγγελική.

ΚΑΒΑΛΑ-ΞΑΝΘΗ ΚΑΒΑΛΑ-ΞΑΝΘΗ ΚΑΒΑΛΑ-ΞΑΝΘΗ ΚΑΒΑΛΑ-ΞΑΝΘΗ ΚΑΒΑΛΑ-ΞΑΝΘΗ