ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΜΑΚΡΥ ΓΙΑΛΟΥ

“Κι έτσι σιγά να ταξιδεύουμε στου Νότου τα νερά”… με πλώρη προς το αύριο..

Καλλιτεχνική δημιουργία μαθητών μας της Α΄Λυκείου με τη συνεργασία και επίβλεψη της μουσικού μας Χατζηλάμπρου Μαρίας video.php?v=1815401862483&comments

Εκδηλώσεις σχολείου

Γιορτή λήξης διδακτικού έτους – το τραγούδι των καθηγητών

Νεοϊδρυθέν Λύκειο

To Γενικό Λύκειο Μακρύ Γιαλού  ανήκει εκπαιδευτικά στη Β’ περιοχή Λασιθίου και βρίσκεται στα νότια του νομού Λασιθίου.Ιδρύθηκε μόλις πριν λίγα  χρόνια , δίνοντας στους κατοίκους του τότε Δήμου Μακρύ Γιαλού τη χαρά που περίμεναν χρόνια, να νιώθουν ότι τα παιδιά τους ,όταν θα έφταναν στην κρίσιμη ηλικία των 15 χρόνων τους , δε θα ήταν υποχρεωμένα να μεταφέρονται στις γειτονικές πόλεις για να συνεχίσουν τις σπουδές τους ούτε -το ακόμα  δυσκολότερο- να αλλάζουν τόπο κατοικίας για να αποφύγουν τις κουραστικές διαδρομές. Αυτή τη στιγμή το σχολείο ανήκει στο Δήμο Ιεράπετρας ,συστεγάζεται με το Γυμνάσιο Κουτσουρά, με το οποίο έχει την καλύτερη δυνατή συνεργασία.

Είμαστε χαρούμενοι που μέσα σε ελάχιστο χρόνο καταφέραμε αυτό που δεν έχει επιτευχθεί σε πολλά σχολεία , να διδάσκουμε  με σύγχρονη  τεχνολογική στήριξη. Ήδη έχουμε εξοπλίσει δύο αίθουσες προβολών , αξιοποιούμε λοιπόν τις σύγχρονες τεχνολογίες στην εκπαιδευτική διαδικασία. Πιστεύουμε ότι ένα σχολείο στην επαρχία έχει κάποια σοβαρά πλεονεκτήματα τα οποία καλούμαστε να αξιοποιήσουμε στο έπακρο. Το πιο σημαντικό είναι ότι τα μαθήματα σε ένα τέτοιο σχολείο δεν είναι απρόσωπα και ο καθηγητής μπορεί να εξατομικεύει τη διδασκαλία  προς τους μαθητές του σε ένα υψηλό βαθμό.

“Μαζεύουμε” τις δυνάμεις όλων μας για να αντιμετωπίσουμε κάθε πρόκληση και πρόσκληση προς τη μάθηση και τον αγώνα για να υπηρετούμε μέσα στο δημόσιο σχολείο υψηλούς σκοπούς , κυρίως την ολόπλευρη καλλιέργεια της προσωπικότητας των μαθητών μας. Προσβλέπουμε στη στήριξη της Πολιτείας καθώς πάντα ένα νέο σχολείο έχει πολλές ανάγκες και πρέπει να “στήνεται” επιμελημένα για να ανταποκριθεί στις νέες συνθήκες των καιρών.

Πιστεύουμε πάντα ότι η δύναμη ψυχής είναι η πιο απαραίτητη για το μεγαλύτερο σχολείο , εκείνο της ζωής, και αυτήν ευχόμαστε για όλους τους διδάσκοντες αλλά και τους διδασκόμενους του σχολείου μας.

Περιβαλλοντικά προγράμματα

Διδακτικό προσωπικό

Κατά το σχολικό έτος 2008-2009:

Διευθυντής του Λυκείου: Μιχαήλ Χρήστος , Μαθηματικός

Διδάσκοντες :