Αρχική » ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ » ERASMUS PLUS-1st DISSEMINATION EVENT, POTENZA ITALY!

18/9/1834: Πρωτεύουσα του ελληνικού κράτους, ορίζεται η Αθήνα.

ERASMUS PLUS-1st DISSEMINATION EVENT, POTENZA ITALY!

Το Γενικό Λύκειο Λαυρίου με δύο εκπαιδευτικούς συμμετείχε στην πρώτη πολλαπλασιαστική δράση του προγράμματος ERASMUS PLUS-“Intercultural Competences in Vocational Education” που έλαβε χώρα στην Potenza της Ν. Ιταλίας. Εκπαιδευτικοί, εκπρόσωποι της πολιτικής ηγεσίας και της Τοπικής Αυτοδιοίκησης, εργαζόμενοι σε εκπαιδευτικά Ινστιτούτα και εταιρείες, μαθητές παρακολούθησαν την Ημερίδα στην οποία παρουσιάστηκαν οι δράσεις και η φιλοσοφία του προγράμματος. Εκτός αυτού, στα δύο παράλληλα Workshops που πραγματοποιήθηκαν οι συμμετέχοντες είχαν την ευκαιρία να βιώσουν και οι ίδιοι την αποτελεσματικότητα διδακτικών μεθόδων, όπως το Europa Cafe (είδος ομαδοσυνεργατικής δράσης) και μια ενότητα CLIL (για την γλωσσική επάρκεια). Ο αντίκτυπος της Ημερίδας στους Ιταλούς συναδέλφους ήταν απόλυτα θετικός και πολλοί από αυτούς έδειξαν ενδιαφέρον για συνεργασία με το σχολείο μας στο μέλλον στο πλαίσιο ευρωπαϊκών προγραμμάτων.

IMG_0144IMG_0174IMG_0264IMG_0257IMG_0235