Παρασκευή πρωί και ο προορισμός μας είναι το ΓΕΛ Καμπάνη. Είμαστε έτοιμοι με την πολύτιμη βοήθεια του κ. Α. Κοτσαμπασίδη από την Ελληνική Ένωση Έρευνας και Διάσωσης και φυσικά πιστοποιημένο στις Πρώτες Βοήθειες, να δώσουμε σε μαθητές και καθηγητές τη δυνατότητα να ενημερωθούν για ένα θέμα τόσο σοβαρό και αναγκαίο.
Η σχολική μονάδα σε συνεργασία με το Συμβουλευτικό Σταθμό Νέων της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Κιλκίς συνδιοργάνωσαν μια τρίωρη ενημέρωση που αφορούσε στην παροχή πρώτων βοηθειών και γενικότερα στην αντιμετώπιση παρόμοιων έκτακτων περιστατικών στο σχολείο.
Οι μαθητές και οι καθηγητές εκτός από την ενημέρωση είχαν τη δυνατότητα να δοκιμάσουν και με τρόπο βιωματικό τις δικές τους δυνάμεις σε μια ανάλογη περίπτωση, αφού υπήρχαν τρεις κούκλες για πρακτική εξάσκηση και μάλιστα και κούκλα μωρού.
Ευχαριστούμε ιδιαίτερα τον κ. Α. Κοτσαμπασίδη που πάντα με χαρά ανταποκρίνεται στο κάλεσμά μας. Η ευαισθητοποίηση σε θέματα που αφορούν στην ανθρώπινη ζωή είναι προτεραιότητά του και μας βοηθά να στείλουμε το μήνυμα σε ολοένα περισσότερα παιδιά και ενηλίκους. Ανανεώσαμε το ραντεβού μας για τον επόμενο σταθμό που είναι το ΕΠΑΛ Αξιούπολης στις 24 Νοεμβρίου 2015.
Μεγάλες ευχαριστίες στο Διευθυντή και στο Σύλλογο Διδασκόντων του ΓΕΛ Καμπάνη, καθώς εκτός από την απλόχερη φιλοξενία τους διακρίνονται για την ευρύτητα του πνεύματος και την πολύπλευρη δραστηριοποίησή τους. Ευχαριστούμε πολύ!!!!!