Μαζί για το κλίμα: Διαδικτυακή έκθεση με τις Κάρτες των παιδιών για την Κοπεγχάγη

Η WWF Ελλάς και η Greenpeace είχε καλέσει τα παιδιά να ετοιμάσουν την κάρτα τους προς τον Πρωθυπουργό και να την αποστείλουν στο WWF Ελλάς, ως τις 30 Νοεμβρίου. Οι κάρτες παραδόθηκαν στον Πρωθυπουργό, αφού πρώτα εκτεθηκαν σε κατάλληλο χώρο για να έχει ευκαιρία να τις απολαύσει το κοινό.

Πατήστε εδώ για να δείτε τη διαδικτυακή έκθεση των Καρτών

Οι δύο περιβαλλοντικές οργανώσεις με e-mail τους εξέφρασαν τις θερμότατες ευχαριστίες τους για την ανταπόκριση όλων, υπεύθυνων ΠΕ, διευθυντών, καθηγητών, δασκάλων και μαθητών στο κάλεσμα να στείλουν κάρτα στον πρωθυπουργό εκφράζοντας του τις προσδοκίες σας από τη συνδιάσκεψη της Κοπεγχάγης. Στα χέρια τους φτάσανε 3.500 περίπου κάρτες από περισσότερα από 200 σχολεία σε όλη την Ελλάδα, συμπεριλαμβανομένων κάποιων σχολείων της Κύπρου και ενός σχολείου της Στοκχόλμης. Τα λόγια και οι ζωγραφιές συγκίνησαν και θέλοντας να τα μοιραστούν με όλο τον κόσμο δημιουργήσαν μια διαδικτυακή έκθεση εδώ όπου μπορούμε να δούμε όλες τις κάρτες (και όσες δεν έχουν ακόμη ανέβει θα ανέβουν μέσα στις επόμενες ημέρες).

Πηγή: Green Teens (https://blogs.sch.gr/greenteens)
Κατηγορίες: Λύκειο Καμπάνη, Περιβάλλον. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.