2ο ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΟ ΜΑΘΗΤΙΚΟ ΣΥΝΕΔΡΙΟ ΤΟΠΙΚΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ

ΔΙΑΠΕΡΝΩΝΤΑΣ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΤΟΠΟΥ ΜΟΥ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΟ ΧΟΡΟ.

Βελέντζα Ευαγγελία, Γιαννάκη Γεωργία, Γιαμμουγιάννης Δημήτριος, Ζητιανέλλη Άννα-Μαρία, Καϊνού Φιλιππία, Καμαρού Ιωάννα, Κανελλή Μαρία, Καρτάλη Ερμιόνη, Καντιάνης Βασίλειος Παναγιώτης, Κουμαρά Δωροθέα, Λαμπούση Σοφία, Παρλιάρου Μαρία-Ευστρατία, Παρλιάρου Ταξιαρχούλα, Σιμινή Όλγα, Τζεμπετάι Αμάντα, Τηλεμάχου Γεώργιος, Ψωμάς Ατσίδης Δημήτριος

Επιβλέποντες:

Κανλής Παράσχος Π11, Κανλής Παναγιώτης ΠΕ11

Σχολεία:

Πρότυπο Γενικό Λύκειο Μυτιλήνης του Πανεπιστημίου Αιγαίου, Γενικό Λύκειο Ιππείου

Ο χορός αποτελεί κορυφαία εκδήλωση του ατόμου, καθώς του δίνει την δυνατότητα να εκφραστεί συναισθηματικά και να εκδηλώσει μια ολοκληρωμένη ψυχοσωματική αρμονία. Ειδικότερα ο ελληνικός παραδοσιακός χορός είναι άμεσα συνδεδεμένος με την ιστορία του τόπου και του λαού μας ενώ χάνεται στα βάθη των χιλιετιών. Δυστυχώς όμως πάρα πολλοί χοροί ξεχνιούνται, καθώς οι γεροντότεροι φεύγουν και οι νέοι όσοι χορεύουν το κάνουν καθαρά για λόγους διασκέδασης ή για φολκλορικούς και τουριστικούς σκοπούς. Ο παραδοσιακός χορός όμως είναι φορέας ιστορίας, νοημάτων και εκφράσεων.

Στο πλαίσιο της λειτουργίας του ομίλου Δημιουργικότητας και Αριστείας του Προτύπου Γενικού Λυκείου Μυτιλήνης του πανεπιστημίου Αιγαίου, με θεματική «Προσεγγίζω βιωματικά τον αθλητισμό – παραδοσιακό χορό ως σωματική ευεξία και πνευματική καλλιέργεια για μια καλύτερη ποιότητα ζωής» οι μαθητές γνωρίζουν και μαθαίνουν να χορεύουν χορούς απ’ όλη της Ελλάδα. Σε σύμπραξη λοιπόν με το Γενικό Λύκειο Ιππείου οι μαθητές συνεργάζονται έτσι ώστε να διηγηθούν την ιστορία της Λέσβου μέσα από τοπικούς παραδοσιακούς χορούς. Οι μαθητές εκτός από την βιβλιογραφική έρευνα, διεξάγουν μια εθνογραφική δουλειά προσπαθώντας να προσεγγίσουν και να μιλήσουν μέσα από μια ελεύθερη συζήτηση, (έχοντας προετοιμάσει παρ’ όλα αυτά έναν οδηγό συνέντευξης), με «παλιούς ανθρώπους» του χωριού να μάθουν για τα χορευτικά έθιμα, να τους δουν να χορεύουν, αλλά και να χορέψουν μαζί τους γνωρίζοντας τον δικό τους ιδιόμορφο τρόπο εκτέλεσης του χορού. Ακόμη οι μαθητές και των δύο σχολείων θα απαρτίσουν ένα χορευτικό όπου θα καταγραφεί σε βίντεο φορώντας παραδοσιακές σχολές, καθώς θα υπάρξει και παράλληλη λαογραφική έρευνα των παραδοσιακών ενδυμάτων του νησιού της Λέσβου.

ΔΡΑΣΕΙΣ ΣΥΝΕΔΡΙΟΥ – Αντίγραφο

Προκήρυξη εισαγωγής σπουδαστών/σπουδαστριών στις Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού Ακαδημαϊκού Έτους 2024-2025

Προκήρυξη εισαγωγής σπουδαστών σπουδαστριών στις Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού Ακαδημαϊκού Έτους 2024-2025

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ ΑΕΝ 2024_ΑΔΑ 6ΛΖΡ4653ΠΩ-5ΕΞ

Ενημέρωση για την έκδοση προκήρυξης διαγωνισμού για την εισαγωγή υποψηφίων στις σχολές Αξιωματικών και Πυροσβεστών της Πυροσβεστικής Ακαδημίας ακαδημαϊκού έτους 2024-2025

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΙΚΗ 2024_ΑΔΑ 9Η2Ρ46ΝΠΙΘ-14Γ

ΥΠΕΝΘΥΜΙΣΗ ΠΡΟΘΕΣΜΙΑΣ ΓΙΑ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΕΣ ΣΧΟΛΕΣ 2024

ΣΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΝΟΥΜΕ ΟΤΙ ΣΤΟ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΣΥΝΔΕΣΜΟ ΑΝΑΡΤΗΘΗΚΕ ΣΧΕΤΙΚΗ ΥΠΕΥΝΘΥΜΙΣΗ ΠΟΥ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΛΗΚΤΙΚΗ ΠΡΟΘΕΣΜΙΑ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΤΩΝ ΣΧΕΤΙΚΩΝ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΥΠΟΨΗΦΙΩΝ ΣΤΙΣ ΠΚΕ ΤΩΝ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΩΝ ΣΧΟΛΩΝ, ΕΤΟΥΣ 2024.

ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ ΚΑΙ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΕΩΝ ΤΟΥ ΥΠΑΙΘΑ

Ενημέρωση για την έκδοση προκήρυξης διαγωνισμού για την εισαγωγή ιδιωτών στις σχολές Αξιωματικών και Αστυφυλάκων της Ελληνικής Αστυνομίας με το σύστημα των Πανελλαδικών Εξετάσεων του ΥΠΑΙΘΑ 2024

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ-ΑΣΤΥΝΟΜ-ΣΧΟΛΩΝ-2024-ΜΕ-Α.Δ.Α.-1-1

Ενημέρωση υποψηφίων σχετικά με την προκήρυξη διαγωνισμού επιλογής σπουδαστών για τις Στρατιωτικές Σχολές ακαδημαϊκού έτους 2024-2025.

Προθεσμία υποβολής δικαιολογητικών για τη συμμετοχή υποψηφίων στις προκαταρκτικές εξετάσεις των Σχολών Δοκίμων Σημαιοφόρων Λ.Σ.-ΕΛ.ΑΚΤ. και Δοκίμων Λιμενοφυλάκων με το σύστημα των Πανελλαδικών Εξετάσεων ακαδημαϊκού έτους 2024-2025.

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ ΙΔΙΩΤΩΝ ΛΙΜΕΝΙΚΟ 2024_ΑΔΑ ΨΑΛΨ4653ΠΩ-Κ6Ξ

Προθεσμία υποβολής δικαιολογητικών για τη συμμετοχή υποψηφίων στις προκαταρκτικές εξετάσεις των Στρατιωτικών Σχολών ακαδημαϊκού έτους 2024-2025

2024_01_23 _Φ251_7175_Α5_ΠΡΟΘΕΣΜΙΑ ΓΙΑ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΕΣ ΣΧΟΛΕΣ_2024_ΑΔΑ 62ΠΩ46ΝΚΠΔ-ΩΨ9

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ ΑΣΕΙ ΣΣΑΣ ΣΑΝ ΑΣΣΥ 2024_ΑΔΑ 9ΛΗΧ6-6ΡΘ