Έναρξη λειτουργίας του Ψηφιακού Φροντιστηρίου

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ 2025 ΤΩΝ ΗΜΕΡΗΣΙΩΝ ΚΑΙ ΕΣΠΕΡΙΝΩΝ ΓΕΛ

Ο Αγιασμός της Σχολικής Χρονιάς 2024-2025

Σήμερα, η σχολική μας κοινότητα συγκεντρώθηκε για την τελετή του αγιασμού, μια παράδοση που σηματοδοτεί την επίσημη έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς. Η εκδήλωση, η οποία πραγματοποιήθηκε στην αυλή του σχολείου, ήταν γεμάτη ενθουσιασμό και ελπίδα για τη νέα αρχή.

Ο αγιασμός ξεκίνησε με την είσοδο του ιερέα, ο οποίος ευλόγησε τους μαθητές, τους καθηγητές και το σχολικό περιβάλλον, ευχόμενος καλή πρόοδο και υγεία για τη χρονιά που αρχίζει. Ακολούθησε η ομιλία του διευθυντή του σχολείου, ο οποίος τόνισε τη σημασία της συνεργασίας, της αφοσίωσης και της συνεχιζόμενης προσπάθειας για την επίτευξη ακαδημαϊκών και προσωπικών στόχων. Αναγνώστηκε το μήνυμα του Υπουργού Παιδείας.

Η σημερινή ημέρα είναι μόνο η αρχή για μια χρονιά γεμάτη προκλήσεις και ευκαιρίες. Είμαστε έτοιμοι να εργαστούμε σκληρά, να μάθουμε πολλά και να στηρίξουμε ο ένας τον άλλον σε κάθε βήμα αυτής της διαδρομής. Ευχόμαστε σε όλους τους μαθητές και καθηγητές μια επιτυχημένη και παραγωγική σχολική χρονιά!

Αγιασμός για τη νέα σχολική χρονιά 2024-2025

Αγαπητοί γονείς και  κηδεμόνες,

Σας ενημερώνουμε πως ο καθιερωμένος αγιασμός για την έναρξη της σχολικής χρονιάς θα τελεστεί την Τετάρτη 11 Σεπτεμβρίου 2024 στις 10:00 π.μ. στον αύλειο χώρο του σχολικού συγκροτήματος.

Μετά τον αγιασμό οι μαθητές/-τριες  θα παραλάβουν τα σχολικά τους βιβλία, θα ενημερωθούν για το πρόγραμμα της επόμενης ημέρας και θα αποχωρήσουν.

Ευχόμαστε ολόψυχα Καλή Σχολική Χρονιά με υγεία σε όλους!

Τελετή Αποφοίτησης

Σε μια πολύ συγκινητική και απλή καλοκαιρινή τελετή στην πλατεία του Ιππείου  το Γενικό Λύκειο Ιππείου αποχαιρέτησε  τους αποφοίτους  του  της  σχολικής χρονιάς 2023-24. Τα παιδιά μας  παρέλαβαν από τους διευθυντές και  τους καθηγητικούς συλλόγους  τα απολυτήριά τους , ένα αναμνηστικό δωράκι   και λίγα λόγια από καρδιάς  μαζί με  την ημερομηνία-υπόσχεση επανένωσης  από την πρόεδρο του 15μελούς. Ακολούθησε  προβολή  με  στιγμές  των αποφοίτων  από την  χρονιά που πέρασε, χαρακτηριστικούς χορούς από το πρόγραμμα του χορευτικού των  σχολείων που πραγματοποιήθηκε φέτος καθώς και ένα μικρό κέρασμα στους  παρευρισκόμενους.

Ευχηθήκαμε για τις καλοκαιρινές διακοπές και δίνουμε υπόσχεση  με την επόμενη Γ’ Λυκείου  για την δική τους αποφοίτηση……..

Αποχαιρετιστήριος Λόγος Διευθυντή Λυκείου

Χορευτικό

Βεβαιώσεις για συμμετοχή στο χορευτικό

Ραντεβού Επανένωσης

ΚΑΛΟ  ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ  ΣΕ ΟΛΟΥΣ!

ΓΥΜΝΑΣΙΟ-ΓΕΛ ΙΠΠΕΙΟΥ

Ενημέρωση σχετικά με συμπληρωματική προκήρυξη διαγωνισμού για την εισαγωγή στις Στρατιωτικές Σχολές, με το σύστημα των εξετάσεων σε πανελλαδικό επίπεδο, το ακαδημαϊκό έτος 2024-2025, όσον αφορά τον αριθμό εισακτέων

ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΗ ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ ΑΣΕΙ ΣΣΑΣ ΣΑΝ ΑΣΣΥ 2024_ΑΔΑ 68ΗΧ6-4ΞΟ

Ενημέρωση σχετικά με συμπληρωματική προκήρυξη διαγωνισμού για την εισαγωγή στις Στρατιωτικές Σχολές- με το σύστημα των εξετάσεων

Δημιουργία κωδικού ασφαλείας για την ηλεκτρονική υποβολή Μηχανογραφικού Δελτίου (Μ.Δ.) ΓΕΛ για εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση και Παράλληλου Μηχανογραφικού Δελτίου (Π.Μ.Δ.) για εισαγωγή σε Δημόσιες Σ.Α.Ε.Κ. (πρώην Ι.Ε.Κ.) έτους 2024.

Η προθεσμία λήγει στις 26 Ιουνίου.

Οδηγίες για επιτηρητές Πανελλαδικών Εξετάσεων

Στόχος του ΓΕ.Λ. Ιππείου είναι να διασφαλιστεί το κύρος, η αξιοπιστία και το αδιάβλητο των Πανελλαδικών εξετάσεων, γι’ αυτό και δημιουργήθηκε μια παρουσίαση με οδηγίες, που απευθύνεται στους επιτηρητές των Πανελλαδικών Εξετάσεων του 2024.
Η σύνταξη των οδηγιών εστιάζει στα βασικά σημεία που πρέπει να προσέξουν οι επιτηρητές, κατά τη διάρκεια διεξαγωγής των εξετάσεων, καθώς η ευθύνη τους είναι αυξημένηκαι ο ρόλος τους είναι από τους βασικότερους παράγοντες για την ομαλή και υποδειγματικήδιεξαγωγή των εξετάσεων.
Ευχαριστούμε για τη συνεργασία όλους τους εμπλεκόμενους στη διαδικασία διεξαγωγής των Πανελλαδικών εξετάσεων 2024 και τους ευχόμαστε καλή επιτυχία!

ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΓΕΝΙΚΟΥ ΛΥΚΕΙΟΥ 2024 (genially.com)

Πρόγραμμα σχολικών Δραστηριοτήτων ΠΔΣ

Το σχολείο μας συμμετείχε και υλοποίησε Πρόγραμμα σχολικών Δραστηριοτήτων ΠΔΣ στη θεματολογία πολιτιστικών θεμάτων με τίτλο προγράμματος «Ο Ελληνικός παραδοσιακός χορός στην εκπαίδευση».

Η ενασχόληση των μαθητών με τους παραδοσιακούς χορούς μέσα από τις δράσεις που επιτυχημένα εφαρμόζονται στο σχολείο μας όλα τα προηγούμενα χρόνια, αλλά με ιδιαίτερη έμφαση τα δυο τελευταία έχει συμβάλει σε μεγάλο βαθμό στην ανάπτυξη θετικού και δημιουργικού κλίματος, το οποίο έχει οδηγήσει στην ενίσχυση και διαμόρφωση των διαπροσωπικών σχέσεων μεταξύ μαθητών και καθηγητών.

Στα πλαίσια αυτών των δράσεων το σχολείο μας συμμετείχε στο 2ο Πανελλήνιο Μαθητικό Συνέδριο που έγινε από 17 έως 20 Απριλίου 2024 σε σύμπραξη και συνεργασία με το Πειραματικό ΓΕΛ Μυτιλήνης του Πανεπιστημίου Αιγαίου, το οποίο οργανώθηκε από το Πειραματικό ΓΕΛ του Πανεπιστημίου Πατρών με θέμα «Έλα να σου μιλήσω για τον τόπο μου» με την εργασία «Διαπερνώντας την ιστορία του τόπου μου μέσα από τον παραδοσιακό χορό».

Η παρουσίαση των χορών έγινε τόσο στις σχολικές γιορτές για τις εθνικές επετείους της 28ης Οκτωβρίου και 25ης Μαρτίου, καθώς επίσης κατά την ημέρα εορτασμού των εθνικών εορτών, όπου οι μαθητές χόρεψαν με μεγάλη επιτυχία στην πλατεία του Ιππείου.

Το σχολείο μας επίσης μαζί με το Γυμνάσιο Ιππείου παρουσίασαν παραδοσιακούς χορούς μετά το πέρας της παρέλασης της 8ης Νοεμβρίου μπροστά από το Δημοτικό Θέατρο Μυτιλήνης φορώντας παραδοσιακές φορεσιές της Λέσβου, τις οποίες παραχώρησε ο πολιτιστικός σύλλογος Ιππείου.

Στους παρακάτω συνδέσμους παρουσιάζονται  οι δράσεις του σχολείου μας.