Αφιέρωμα στον τραγουδοποιό Διονύση Σαββόπουλο- Μάης 2012

Την Παρασκευή  18/05/2012  στο Κουρβισιάνειο Πολιτιστικό Κέντρο  πραγματοποιήθηκε  μια  πολλή όμορφη εκδήλωση απο το Γυμνάσιο  Γαστούνης  αφιερωμένη  στον τραγουδοποιό  Διονύση Σαββόπουλο.  Στην εκδήλωση  ακούστηκαν  γνωστά  τραγούδια τα οποία  τραγούδησαν oι μαθήτριες  του Γυμνασίου ,Κουβελιώτη Μαρίνα , Λούρμπα Αγγελική και Σωτηροπούλου Χρύσα , ο εκπαιδευτικός Λευθεριώτης Ανδρέας, ο απόφοιτος μαθητής  του Λυκείου μας Γιάννης Χρόνης  , ο συντοπίτης μας  Άγγελος Σταματόπουλος μαθητής του ΓΕΛ Αμαλιάδας αλλά  και μια  πολυμελής  χορωδία που αποτελούνταν από μαθητές και μαθήτριες  όλων των τάξεων του Γυμνασίου.

Τα κείμενα της εκδήλωσης  έγραψαν οι Φιλόλογοι : Αντωνάτου Χριστίνα, Ζαφειρίου Παναγιώτα  και Κατσάπη Γεωργία.

Υπέυθυνη για την μουσική   και την χορωδία  ήταν  η εκπαιδευτικός Βάκρινου Ασπασία η οποία μετείχε στην ορχήστρα παίζοντας   πιάνο.

Επίσης για το  οπτικό υλικό εργάστηκαν οι καθηγητές  Κουσινιώρης Γιώργος  και Γιάννης Σούρλας.

Στην  ορχήστρα  μετείχαν οι μαθητές  του Λυκείου μας : Βασίλης Λέτσιος μαθητής της  Α΄Λυκείου στην ακουστική  και ηλεκτρική  κιθάρα   ,Κεχαγιάς Παναγιώτης μαθητής της Β΄Λυκείου  στα  ντράμς  και τέλος στο μπουζούκι ,κιθάρα, μπαγλαμά και τραγούδι  ο απόφοιτος του Λυκείου μας Γιάννης  Χρόνης . Την ορχήστρα  συμπλήρωναν οι μαθητές του Γυμνασίου: Σπύρος Λέτσιος   στο ηλεκτρικό μπάσο , Ροδόπουλος Κωνσταντίνος  στο σαξόφωνο  και  ο  Άγγελος Σταματόπουλος μαθητής του ΓΕΛ Αμαλιάδας στο τουμπερλέκι.

Δείτε παρακάτω  φωτογραφίες απο την εκδήλωση ,το σχετικό άρθρο της τοπικής  εφημερίδας “Πατρίς” την 21/05/12, και ένα μικρό βίντεο.