6ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας 2015-16

Στις 7 Απριλίου το ΓΕΛ Γαστούνης συμμετείχε στο 6ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας στον Πύργο, στην ενότητα της εκπαιδευτικής ρομποτικής. Μαθητές της Α’ και Β’ Λυκείου του σχολείου μας παρουσίασαν την μια συσκευή ραντάρ που υλοποίησαν στο πλαίσιο του μαθήματος της Ερευνητικής Εργασίας.

Τα παιδιά σχεδίασαν και κατασκεύασαν μια συσκευή ραντάρ χρησιμοποιώντας τον μικροελεγκτή Arduino και προγραμματίζοντάς τον.  Το ραντάρ, λειτουργεί στις 360ο , οπότε ελέγχει κυκλικά το χώρο, και εντοπίζει αντικείμενα σε απόσταση περίπου 2 μέτρων. Οι μετρήσεις καταγράφονται και οποτικοποιούνται σε οθόνη υπολογιστή.

Στο Φεστιβάλ οι μαθητές είδαν τις ψηφιακές δημιουργίες παιδιών από άλλα σχολεία της Ηλείας, γνωρίστηκαν μαζί τους και αντάλλαξαν ιδέες. Υπεύθυνη των Ερευνητικών Εργασιών των συγκεκριμένων τμημάτων είναι η καθηγήτρια πληροφορικής Δήμητρα Περδίκη.

Δείτε το power point που παρουσιάστηκε στην εκδήλωση

To άρθρο επιμελήθηκε η εκπαιδευτικός  Δήμητρα Περδίκη