Διδακτική επίσκεψη στο Μουσείο τύπου στην Πάτρα

αρχείο λήψης

Στο πλαίσιο της ερευνητικής εργασίας με θέμα :

«Διατροφικές συνήθειες και πώς επηρεάζουν τη ζωή μας»,

μαθητές της Α τάξης του ΓΕΛ Γαστούνης με τη συνοδεία των εκπαιδευτικών Αποστολοπούλου Πολυξένης και Ασβεστά Διονύση  πραγματοποίησαν στις 2 Φεβρουαρίου, διδακτική επίσκεψη στο Μουσείο Τύπου στην Πάτρα.

Σκοπός της επίσκεψης ήταν η εξοικείωση των μαθητών με την έρευνα σε πρωτογενείς πηγές και η άντληση πληροφοριών μέσω του Τύπου.

Οι μαθητές, υπό την εποπτεία της υπεύθυνης του Μουσείου κ. Κατερίνας Τσίρου, χωρισμένοι σε μικρές ομάδες, είχαν την ευκαιρία να διερευνήσουν το θέμα της σπουδαιότητας της καλλιέργειας της σταφίδας κατά τον 19ο και 20ο αιώνα για την  περιοχή  της Ηλείας και της Αχαΐας.

Σε φύλλα εφημερίδων του τέλους του 19ου και αρχών του 20ου αιώνα εντόπισαν υλικό που αποδείκνυε τη σημασία της καλλιεργούμενης σταφίδας για την οικονομία και την κοινωνία της περιοχής αλλά και τις επιπτώσεις του σταφιδικού ζητήματος.