Εορτασμός 28ης Οκτωβρίου 2015

Την 27-10-2015 όπως κάθε χρόνο τέτοια μέρα, στο Γενικό Λύκειο Γαστούνης, μαθητές και εκπαιδευτικοί  συγκεντρωθήκαμε στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του σχολείου μας για να τιμήσουμε την εθνική μας σημαία και την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου 1940.

Η εκδήλωση ξεκίνησε  με την ανάγνωση του πρακτικού του συλλόγου των καθηγητών του σχολείου, που καθορίζει το σημαιοφόρο και τους παραστάτες της σημαίας για το σχολικό έτος 2015-16 από τον κ. Διονύσιο Ασβεστά,  έγινε  η παράδοση της σημαίας από τη Διευθύντρια κ. Περιβολάρη Χρυσάνθη και δόθηκαν  τα αριστεία και τα βραβεία στους μαθητές που διακρίθηκαν μεταξύ των συμμαθητών τους το σχολικό έτος 2014-15.

Ιδιαίτερη χαρά  για τους εκπαιδευτικούς του σχολείου  ήταν και η παρουσία  περσινών αποφοίτων που παραβρέθηκαν  στην απονομή και παρέλαβαν  προσωπικά τα αριστεία και βραβεία τους.

Ακολούθησε  ιστορική αναδρομή των γεγονότων του Ελληνο-Ιταλικού πολέμου και της Γερμανικής κατοχής και όλοι μαζί στείλαμε ένα αντιπολεμικό μήνυμα, ένα μήνυμα ειρηνικής συμβίωσης και συναδέλφωσης, σε μια εποχή που οι λαοί αγωνίζονται να συνυπάρξουν αρμονικά.

Κείμενα διάβασαν οι μαθήτριες:

• Στεφανίδη Μαρκέλλα
  • Σταματάτου Ανδριάνα
  • Φρετζάγια Μαριέλενα
  • Ρουμελιώτη Αναστασία
  • Σταματοπούλου Κωνσταντίνα
  • Γιαννέλη Ευαγγελία

Ποιήματα απήγγειλαν οι παρακάτω μαθητές και μαθήτριες:

• Πατσού Μαριέττα
  • Γιαννέλη Ευαγγελία
  • Ροδόπουλος Κωνσταντίνος
  • Μπίλια Ελισάβετ
  • Πουλιάδη Δέσποινα

Επίσης, τραγούδησαν οι παρακάτω μαθητές και μαθήτριες:

• Μπίλια Ελισάβετ
  • Μαχαίρα Χρυσάνθη (πλήκτρα και τραγούδι)
  • Πουλιάδη Δέσποινα
  • Πλέσσα Άννα
  • Κουτσούμπας Νίκος
  • Αντωνιάδης Γιώργος
  • Δημητρακόπουλος Ανδρέας
  • Κουνανή Παναγιώτα
  • Καρίνα Ρενάλντα
  • Κουταβάς Γεράσιμος (κιθάρα)
  • Σαμίου Φωτεινή
  • Σωτηροπούλου Χαρά

Ακούστηκαν τα τραγούδια  :

• Γυναίκες Ηπειρώτισσες
  • Της αγάπης αίματα
  • Παιδιά της Ελλάδας παιδιά
  • Το ακορντεόν
  • Άσμα ασμάτων
  • Της Δικαιοσύνης Ήλιε νοητέ

Το αφιέρωμα ολοκληρώθηκε  με τα λόγια του Γιάννη Ρίτσου:

«Αυτά τα δέντρα δε βολεύονται με λιγότερο ουρανό,

αυτές οι πέτρες δε βολεύονται κάτω από τα ξένα βήματα,

αυτά τα πρόσωπα δε βολεύονται παρά μόνο στον ήλιο,

αυτές οι καρδιές δε βολεύονται παρά μόνο στο δίκιο»

Υπεύθυνοι για την εκδήλωση ήταν οι  εκπαιδευτικοί : Διαμαντοπούλου Μαρία και Περιβολάρης Ανδρέας.

[flagallery gid=80]

Την 28-10- 2015 έγινε  η καθιερωμένη δοξολογία στον Ιερό Ναό Αγίου Νικολάου της πόλη μας ,στην οποία παραβρέθηκαν  όλα τα σχολεία . Ακολούθησε  κατάθεση στεφάνων στο χώρο του Ηρώου πεσόντων και μετά   παρέλαση των μαθητών.

[flagallery gid=81]