Διάκριση στο Μαθητικό διαγωνισμό Ποίησης και Ζωγραφικής

Την Κυριακή  20-3-2016 πραγματοποιήθηκε στο  Δημαρχείο Αρχαίας Ολυμπίας  με  ιδιαίτερη επιτυχία,  η τελετή βράβευσης των μαθητών που συμμετείχαν στο διαγωνισμό Ποίησης και Ζωγραφικής με θέμα:

«Ολυμπιακή φλόγα: 80 χρόνια Αφή, χιλιάδες χρόνια μήνυμα Ειρήνης».

Τα  ποιήματα των παιδιών, ερμήνευσαν με μοναδικό τρόπο ο Κ. Καζάκος και η Ιωάννα Στεφανάτου, με τη συνοδεία του πιάνου της μαθήτριας Α΄ τάξης του 1ου Γυμνασίου Πύργου Μαρίας Μικελοπούλου.

Την εκδήλωση   διοργάνωσε η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ηλείας δια της Υπεύθυνης Σχολικών Δραστηριοτήτων, Τίτας Τερζή, σε συνεργασία με το Δήμο Αρχαίας Ολυμπίας.

Η εκδήλωση ξεκίνησε με ομιλία της κ. Τερζή, η οποία αναφέρθηκε κυρίως στο πνεύμα και στο σκοπό της διοργάνωσης του διαγωνισμού.

Απονεμήθηκαν 5 βραβεία στην Ποίηση και 8 στη Ζωγραφική.
Συγκεκριμένα:

ΠΟΙΗΣΗ:

Στην κατηγορία Λυκείου:
1ο ΒΡΑΒΕΙΟ, στην Αμαλία Ναστούλη, μαθήτρια της Γ΄ τάξης του Εσπερινού Λυκείου Αμαλιάδας, με το ποίημα «Αγώνες ζωής και χαράς»

2ο ΒΡΑΒΕΙΟ, στον Κωνσταντίνο Ροδόπουλο, μαθητή της Β΄ τάξης του Γενικού Λυκείου Γαστούνης, με το ποίημα «Ειρήνη»

3ο ΒΡΑΒΕΙΟ, στην Αικατερίνη Γιαννακοπούλου, μαθήτρια της Α΄ τάξης του Εσπερινού Λυκείου Αμαλιάδας, με το ποίημα «Ωδή στην Ολυμπιάδα»

Η σχολική κοινότητα του εύχεται  καλή πρόοδο και επιτυχία  στη ζωή του.