Οκτ 05 2015

2η Πανελλήνια ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Την Δευτέρα 5/10/2015  πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας η  2η Πανελλήνια ημέρα Σχολικού Αθλητισμού , η οποία έχει καθιερωθεί από το Υπουργείο Παιδείας –Έρευνας και Θρησκευμάτων. με θέμα :

« Σχολικός αθλητισμός – Συμμετέχω και μαθαίνω τα Ολυμπιακά  ιδεώδη μέσα από τα  Ολυμπιακά και Παραολυμπιακά αθλήματα»

Αρχικά  οι μαθητές στην αίθουσα  εκδηλώσεων του Λυκείου  παρακολούθησαν 2 βίντεο που επέλεξαν  οι εκπαιδευτικοί Ασβεστάς Διονύσιος , Αλεξοπούλου Ανδριάννα και Περδίκη Δήμητρα. Το ένα αφορούσε την διεξαγωγή  των Ολυμπιακών αγώνων στην Αρχαία Ελλάδα, και το άλλο  ήταν  μια συνέντευξη  του Έλληνα Παραολυμπιονίκη ,Αλέξανδρου Ταξιλδάρη.

Στην συνέχεια οι μαθητές χωρίστηκαν σε  ομάδες ανάλογα  με το τι είχαν  δηλώσει τις προηγούμενες μέρες.

Έτσι μια ομάδα  με την καθοδήγηση των εκπαιδευτικών Διαμαντοπούλου Μαρίας και Περδίκη Δήμητρας  συγκεντρώθηκαν στην αίθουσα των  υπολογιστών και δημιούργησαν ένα Power Point , το οποίο μπορείτε να δείτε  παρακάτω με θέμα την ιστορία  των Ολυμπιακών και Παραολυμπιακών αγώνων από την Αρχαία Ελλάδα έως σήμερα. Δείτε παρακάτω το αρχείο ppt.

Ολυμπιακοί Αγώνες στην αρχαιότητα

Μαθήτρια ασχολήθηκε με την δημιουργία ηλεκτρονικών σταυρόλεξων ( με το πρόγραμμα Hot potatoes) τα οποία μπορείτε να συμπληρώσετε  επιλέγοντας στις παρακάτω διευθύνσεις.

Σταυρόλεξο 1

Σταυρόλεξο 2

Δείτε φωτογραφίες της ομάδας κατά την ώρα της ενασχόλησης τους.

Μια δεύτερη ομάδα  με την βοήθεια των εκπαιδετικών Αποστολοπούλου Νένυς , Διαμαντοπούλου Ελένης και Ντάνου Θεώνης  συγκεντρώθηκαν στο χώρο της σχολικής βιβλιοθήκης και ασχολήθηκαν με εικαστικές δημιουργίες που είχαν σαν θέμα ανάλογο με αυτό της ημέρας.

Δείτε φωτογραφίες της ομάδας κατά την ώρα της ενασχόλησης τους.

Παρακάτω δείτε τα έργα των μαθητών.

Ο γυμναστής Ρέτσης Ιωάννης  συντόνιζε τις ομάδες  των μαθητών  που μετείχαν στις αθλητικές δραστηριότητες (μπάσκετ , βόλεϊ , γυμναστήριο , πινγκ-πονγκ)

Ο εκπαιδευτικός Κλάδης  Κωνσταντίνος  παρακολουθούσε τους μαθητές που έπαιζαν μπάσκετ στο κλειστό γυμναστήριο.

Δείτε φωτογραφίες των ομάδων κατά την ώρα του αγώνα.

Οι εκπαιδευτικοί Παπαχατζής Ηλίας και Περιβολάρης Ανδρέας   παρακολουθούσαν  τους μαθητές  που ασχολούνταν με το βόλεϊ στα δύο γήπεδα στον ανοιχτό χώρο του σχολείου..

Δείτε φωτογραφίες των μαθητών που έπαιζαν βόλεϊ ανά δύο.

Κάποιοι μαθητές βρέθηκαν στο χώρο της αίθουσας των  οργάνων γυμναστικής και έκαναν ασκήσεις  με τα αντίστοιχα  όργανα.

Δείτε φωτογραφίες των μαθητών στην αίθουσα των οργάνων γυμναστικής.

Τέλος μερικοί μαθητές  έπαιξαν πινγκ-πονγκ  έξω από το γυμναστήριο.

Δείτε φωτογραφίες των μαθητών.

Όλοι οι μαθητές  συμμετείχαν  πρόθυμα στις δραστηριότητες της ημέρας και αυτό  δικαιώνει την καθιέρωση  από την πλευρά της πολιτείας  τέτοιων δράσεων  στα πλαίσια της σχολικής κοινότητας.

Φωτογραφικό υλικό από:

Φραγκάτου Σοφία-Νίκη  μαθήτρια της Α΄Λυκείου