Ενημέρωση για τα σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοήματα

Η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ν. Ηλείας και το Γενικό Λύκειο Γαστούνης σε συνεργασία με το Δήμο Πηνειού ( ο οποίος κάλυψε τα έξοδα της εκδήλωσης), και το Κέντρο Υγείας Γαστούνης  συνδιοργάνωσαν ενημέρωση για τους μαθητές του Λυκείου  πάνω σε θέματα  Εφηβείας –Σεξουαλικής Διαπαιδαγώγησης και Σεξουαλικώς Μεταδιδόμενων Νοσημάτων καθώς και σε θέματα ατομικής υγιεινής και εμβολιασμού για την πρόληψή τους. Το συντονισμό  της ενημερωτικής συνάντησης, που έγινε στο πλαίσιο του Κοινωνικού Σχολείου  ανέλαβε ο Υπεύθυνος για τα Προγράμματα Σχολικών Δραστηριοτήτων  Γοροζίδης Γεώργιος και η Διευθύντρια του ΓΕΛ Γαστούνης Χρυσάνθη Περιβολάρη. Οι εισηγήσεις για τα παραπάνω θέματα έγιναν από τις  Μαντή Φανή, Επισκέπτρια Υγείας  και Τσερεμέ Αρετή, Μαία του Κέντρου Υγείας Γαστούνης  και τον Ιατρό Γυναικολόγο-Μαιευτήρα  Τερζάκη Παναγιώτη. Παραβρέθηκε ο Αντιδήμαρχος Παιδείας Κυριαζής Παναγιώτης Ιατρός, ο Διευθυντής του Κέντρου Υγείας ,  Τασσόπουλος Δημήτριος   καθώς και ο πρώην Υπεύθυνος για τα Προγράμματα Σχολικών Δραστηριοτήτων, Μέμνων Κωνσταντίνου.