Οκτ 27 2014

Ημέρα κατά της παχυσαρκίας 2014

Στην αίθουσα εκδηλώσεων  του σχολείου μας  την 24/10/2014  ο εκπαιδευτικός  Ρέτσης Ιωάννης  παρουσίασε στους  μαθητές Power point  σχετικό με την καταπολέμηση της παχυσαρκίας. Ο εκπαιδευτικός ανέλυσε για μια  ώρα  όλες τις πτυχές του σύγχρονου φαινομένου της παχυσαρκίας και ειδικότερα στην  εφηβική ηλικία.

Οι μαθητές παρακολούθησαν με ενδιαφέρον , και κατά τη διάρκεια της  παρουσίασης έκαναν σχετικές ερωτήσεις για  διάφορα θέματα – απορίες  που είχαν.

Επειδή η παχυσαρκία  είναι φαινόμενο της σύγχρονης  εποχής και οφείλεται  στις διατροφικές συνήθειες των νέων μας , θεωρούμε  ότι η εκδήλωση – συζήτηση  ήταν εποικοδομητική και αρκετά  συμβουλευτική ώστε να  παρακινήσει τους μαθητές (-τριες), να ακολουθήσουν  ένα σωστό τρόπο διατροφής  και διαβίωσης για να έχουν  την σωστή σωματική και  πνευματική ανάπτυξη.

Σχετικά με τον συγγραφέα

ΑΝΔΡΕΑΣ ΠΕΡΙΒΟΛΑΡΗΣ