Διάκριση στους μαθητικούς αγώνες σχολ. έτους 2012-13

«΄Εσπασε» τα χρονόμετρα ο μαθητής μας Παναγιώτης Μάντης!

Συνεχίζοντας τις καλές εμφανίσεις στους μαθητικούς αγώνες ,  ο μαθητής του Λυκείου μας  Μάντης Παναγιώτης  έσπασε το Πανελλήνιο ρεκόρ  στα 110m εμπόδια.

Έχοντας εξαιρετική επίδοση, την καλύτερη όλων των εποχών σε σχολικό πρωτάθλημα Στίβου, (με -1,5  άνεμο!!!)  πρώτευσε  στο Πανελλήνιο Σχολικό Πρωτάθλημα Στίβου που έγινε στο ΟΑΚΑ την 24 και 25 Απριλίου 2013  με χρόνο 13.80, που αποτελεί την καλύτερη επίδοση στην Ελλάδα στους συγκεκριμένους αγώνες (η παλιότερη ανήκε σε Κύπριο μαθητή με 13.86).

Αξίζει να σημειώσουμε ότι το Πανελλήνιο ρεκόρ στα 110μ. εμπόδια (Α) το κατέχει ο Κώστας Δουβαλίδης στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Εφήβων του 2006 με 13.46) .

Επίσης αναφέρουμε ότι ο μαθητής του σχολείου μας έκανε την φετινή χρονιά  λίγες προπονήσεις , αφού είναι μαθητής της Γ΄Λυκείου και προετοιμάζεται  για τις Πανελλήνιες Εξετάσεις.

Η σχολική κοινότητα του εύχεται Καλή επιτυχία  στις εξετάσεις που είναι χρονικά  ο πιό κοντινός στόχος του , καθώς   και  επιτυχίες στην  μετέπειτα αθλητική του καριέρα.

Τα αποτελέσματα του τελικού στα 110μ. εμπόδια (Α)  ήταν τα εξής:

Μάντης Παναγιώτης (ΓΕΛ Γαστούνης) 13.80

Περιστέρης Αλέξανδρος (Δημοσθένειο ΓΕΛ Παιανίας) 14.37

Λυρής Αναστάσιος (1ο ΓΕΛ Ευόσμου) 14.40

Κοσμά Μιχάλης (Ολυμπίον-Κύπρος) 14.47

Θεοδώρου Θόδωρος (3ο ΓΕΛ Βέροιας) 14.58

Μιχόπουλος Μαριάν (11ο ΓΕΛ Πάτρας) 14.72

Σαμπάνης Μελέτιος (ΓΕΛ Πόρου) 14.85

Μαστοράκης Ελευθέριος (ΓΕΛ Σητείας) 15.17.
Μάντη-Εμπόδια 110m