Όταν ένας απόφοιτος του σχολείου μας, επιστρέφει έμπρακτα την ευγνωμοσύνη του είναι διπλή η χαρά και η υποχρέωσή μας να δεχθούμε την προσφορά του. Ο Κώστας Τσιφτσής, εκπαιδευόμενος διασώστης πλέον, μας έφερε σε επαφή με το τμήμα Σαμαρειτών, Διασωστών και Ναυαγοσωστών του Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού στη Ρόδο και άμεσα ο κος Δημήτριος Γαλατάς μας επισκέφθηκε για μία εισαγωγική παρουσίαση και επίδειξη σωστικών διαδικασιών. Μας μίλησε αναλυτικά για τις συνθήκες διάσωσης, απάντησε σε πρακτικά και ηθικά ερωτήματά μας και μέσα από διαδραστικές εφαρμογές & εξαντλητική συζήτηση, εξασκηθήκαμε σε σωστικές τεχνικές. Μεγάλο συμπέρασμα για όλες και όλους μας, πως όσο και να νομίζουμε πως γνωρίζουμε κάτι, τίποτα δε συγκρίνεται με την εξάσκηση και τη μαθητεία πάνω σε σωστικά μέσα. Ανανεώσαμε το ραντεβού μας για τη νέα σχολική χρονιά και περιμένουμε με ανυπομονησία την εκπαίδευσή μας. Ένα τεράστιο ευχαριστώ!
Η αποψινή δράση αφιερώνεται στη μνήμη της Βαλασίας Αμπελιώτη.

IMG 6732 IMG 6733 IMG 6734 IMG 6735 IMG 6736 IMG 6738