Επίσκεψη στο τμήμα αιμοδοσίας του ΑΧΕΠΑ-2023

Την Πέμπτη 8 Νοεμβρίου 2023, οι μαθητές και οι μαθήτριες του Τμήματος Επιστημών Υγείας και Ζωής του σχολείου μας επισκέφθηκαν, με πρωτοβουλία της βιολόγου μας, κυρίας Τοπογλίδη, το Κέντρο Αιμοδοσίας του νοσοκομείου ΑΧΕΠΑ, όπου τους υποδέχθηκε η μικροβιολόγος κυρία Παπέ. Η κυρία Παπέ ξενάγησε τους μαθητές και τις μαθήτριες στον χώρο του Κέντρου και τους παρουσίασε αναλυτικά τη διαδικασία λήψης, επεξεργασίας, αποθήκευσης και διανομής των μονάδων αίματος. Επίσης, τους εξήγησε πόσο σημαντικό είναι να αυξηθεί ο αριθμός των εθελοντών αιμοδοτών, διότι οι ανάγκες για αίμα είναι πολύ μεγάλες και συχνά δεν καλύπτονται από την υπάρχουσα προσφορά. Τέλος, τους ενημέρωσε για τις διαδικασίες που απαιτούνται, ώστε να γίνει κάποιος εθελοντής αιμοδότης και να εγγραφεί στο Εθνικό Μητρώο Αιμοδοτών και απάντησε σε ερωτήσεις των μαθητών και των μαθητριών. Οι ερωτήσεις των παιδιών αφορούσαν κυρίως τα χαρακτηριστικά του συνειδητοποιημένου εθελοντή αιμοδότη αλλά και τις απαιτήσεις των Επαγγελμάτων Υγείας.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.