Αρχική » Το σχολείο μας

ΗΜΕΡΗΣΙΟ ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΑΜΠΕΛΑΚΙΩΝ ΣΑΛΑΜΙΝΑΣ

Το σχολείο μας είναι ένα από τα τρία γενικά λύκεια του δήμου Σαλαμίνας. Έχει περίπου 150 μαθητές και διαθέτει εργαστήριο φυσικών επιστημών, εργαστήριο πληροφορικής, αίθουσα πολλαπλών χρήσεων και πλήρως εξοπλισμένη σχολική βιβλιοθήκη.
Εγκαινιάσθηκε το 1994 σε εγκαταστάσεις που παραχωρήθηκαν από το Γυμνάσιο των Αμπελακίων με το οποίο συστεγάζεται. Ο πρώτος διευθυντής του σχολείου μας ήταν ο κ. Ασημακόπουλος Χαράλαμπος , ο οποίος υπηρέτησε το σχολείο μας μέχρι το 2011. Από το 2011 έως το 2015 την διεύθυνση του σχολείου μας ανέλαβε ο κ. Μάγκουρας Νικήτας. Την 1η Ιουλίου του 2015 χρέη προσωρινού Διευθυντή ανέλαβε στο σχολείο μας ο κ. Αναστάσιος Τόγκας.
Στις 14 Οκτωβρίου 2015 ο Σύλλογος Διδασκόντων του σχολείου μας εξέλεξε ως Διευθυντή τον κ. Αναστάσιο Τόγκα-Μαθηματικό, ο οποίος υπηρετεί το σχολείο μας μέχρι και σήμερα.

Ακολουθεί φωτογραφικό υλικό από τους χώρους του σχολείου μας.

Το blog του σχολείου μας ξεκίνησε την λειτουργία του στις  21 Σεπτεμβρίου του 2021.

Ο προηγούμενος ιστότοπος του ΓΕΛ ΑΜΠΕΛΑΚΙΩΝ ΣΑΛΑΜΙΝΑΣ