Ενημερωτικές Δράσεις Επαγγελματικού Προσανατολισμού

Στις 4-4-24 πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας ενημερωτική βιντεοδιάλεξη με την διδακτορική φοιτήτρια Όλγα Ζωγράφου, απόφοιτο του τμήματος Χημικών Μηχανικών του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου.

Λήψη αρχείου

Στο σχολείο μας, στις 12-4-24 πραγματοποιήθηκε βιντεοδιάλεξη με θέμα τον επαγγελματικό προσανατολισμό. Προσκεκλημένη για να μιλήσει στους μαθητές μας ήταν η Δρ Χαροκοπάκη Αργυρώ, Κοινωνιολόγος – Σύμβουλος Επαγγελματικού Προσανατολισμού, ΕΔΙΠ Τμήματος Κοινωνικής Εργασίας του Πανεπιστημίου Δυτικής Αττικής.

Πανελλήνια Σχολική Ημέρα Φιλοζωίας

Την Πέμπτη 4 Απριλίου ο κτηνίατρος κύριος Παπαδημητρίου Γεώργιος, ανταποκρινόμενος στην πρόσκλησή μας,  επισκέφτηκε το σχολείο μας και μας ενημέρωσε για θέματα που αφορούν τον άνθρωπο και τα ζώα. Μοιράστηκε με τους μαθητές και τις μαθήτριες γνώσεις και εμπειρίες για τα ζώα, απάντησε υπομονετικά σε ερωτήματα, με την επιστημονική του κατάρτιση και εμπειρία έδωσε χρήσιμες συμβουλές και συνεισέφερε στη δημιουργία κλίματος σεβασμού απέναντι στα ζώα και συνθηκών ευνοϊκών για την ανάληψη δράσεων φιλοζωίας.

Ευχαριστούμε θερμά τον κύριο Παπαδημητρίου για την παρέμβασή του.

_____________________________________________________________

Εορτασμός της Παγκόσμιας Ημέρας Παιδικού Βιβλίου 2024

Οι μαθητές μας, μαζί με την κ.  Λάμπρου-Τηγανή, συμμετέχοντας  στον εορτασμό της Παγκόσμιας Ημέρας Παιδικού Βιβλίου, ο οποίος συμπίπτει με την ημερομηνία γέννησης του Hans Christian Andersen, μελέτησαν με ενδιαφέρον κείμενα του Χανς Κρίστιαν Άντερσεν, αντάλλαξαν απόψεις και διατύπωσαν τα δικά του μηνύματα.

ΗΜΕΡΑ ΠΑΙΔΙΚΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ

Με αφορμή «το Κοριτσάκι με τα Σπίρτα» ανέδειξαν ζητήματα όπως το ζήτημα της φτώχειας, του φόβου και της έλλειψης ασφάλειας που βιώνουν ορισμένες φορές τα παιδιά καθώς και την ανάγκη τους για «ζεστασιά». Με αφορμή «το Ασχημόπαπο» προβληματίστηκαν σχετικά με το ρατσισμό και μίλησαν για την αποδοχή της διαφορετικότητας. Στη «Βασίλισσα του Χιονιού» μέσα από την πάλη ανάμεσα στο καλό και το κακό ανακάλυψαν τη δύναμη της φιλίας και της αγάπης. Μια αγάπη που μελετώντας τη «Μικρή Γοργόνα» ισχυρίστηκαν ότι  δεν θέλουν να είναι κτητική, καταπιεστική.

Τέλος, αποτύπωσαν τις σκέψεις τους με ζωγραφιές και επέλεξαν μία από αυτές ως την καλύτερη.

Εκπαίδευση στις Πρακτικές των Πρώτων Βοηθειών από το ΕΚΑΒ Βοιωτίας

Την Παρασκευή, 15 Μαρτίου 2024, είχαμε την ευκαιρία και τη χαρά να υποδεχτούμε στο σχολείο μας ομάδα εκπαιδευτών από το ΕΚΑΒ Βοιωτίας, με σκοπό την υλοποίηση  βιωματικής δράσης-ενημέρωσης των μαθητών/μαθητριών μας στις Πρακτικές των Πρώτων Βοηθειών. Οι μαθητές και οι μαθήτριές μας, στο τέλος της διαδραστικής παρουσίασης από την ομάδα του ΕΚΑΒ, εφάρμοσαν αυτές τις πρακτικές, έδειξαν ιδιαίτερο ενθουσιασμό και έμειναν ικανοποιημένοι από τη συμμετοχή τους σε αυτή τη δράση.

Ευχαριστούμε το ΕΚΑΒ Βοιωτίας και ιδιαίτερα ευχαριστούμε τον υπεύθυνο του ΕΚΑΒ Βοιωτίας κ. Φελεκίδη Γεώργιο και τα μέλη της ομάδας που υλοποίησαν τη δράση: Οικονόμου Έφη, Πούλη Τίτο και Παντσή Στυλιανό, για τα μαθήματα ζωής που έδωσαν στους μαθητές και στις μαθήτριές μας.

Κλικ στην εικόνα:

Αγώνας επιτραπέζιας αντισφαίρισης

Την Τετάρτη 13 Μαρτίου 2024 πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας φιλικός αγώνας επιτραπέζιας αντισφαίρισης μεταξύ μαθητών/μαθητριών του σχολείου μας και μαθητών/μαθητριών του Γενικού Λυκείου Θεσπιών. Οι μαθητές/τριες και οι υπεύθυνοι καθηγητές Φυσικής Αγωγής κ. Σούτα και κ. Καντάς τήρησαν τους κανονισμούς και απόλαυσαν τη διαδικασία. Στο τέλος, σε πανηγυρικό κλίμα, έγινε απονομή βραβείων στους νικητές. Οι μαθητές/τριες εκδήλωσαν το ενδιαφέρον τους για τη συμμετοχή τους σε παρόμοιες δράσεις.

Κλικ στην εικόνα:

______________________________________________________________

Δράσεις ευαισθητοποίησης για την πρόληψη και αντιμετώπιση της σχολικής βίας και του εκφοβισμού

Με αφορμή την  Πανελλήνια Σχολική Ημέρα κατά της Βίας στο σχολείο (6 Μαρτίου), υλοποιήθηκαν, στο Γενικό Λύκειο Αλιάρτου, δράσεις ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης  των μαθητών με στόχο την  την πρόληψη και αντιμετώπιση της σχολικής βίας και του εκφοβισμού. Δόθηκε έμφαση στην αναζήτηση τρόπων προστασίας και στην ανάληψη πρωτοβουλιών για την αντιμετώπιση του φαινομένου. Στο πλαίσιο αυτό οι διδάσκοντες μοιράστηκαν ιδέες και οπτικοακουστικό υλικό και υλοποίησαν βιωματικές δραστηριότητες ανά τάξη ανάλογα με τις ιδιαιτερότητες κάθε τμήματος.

Στην Α΄ τάξη, στο μάθημα των Θρησκευτικών, οι μαθητές/τριες παρακολούθησαν σύντομα βίντεο, μελέτησαν άρθρο εφημερίδας και απάντησαν σε ερωτήματα, εργάστηκαν σε ομάδες, είχαν την ευκαιρία να εκφράσουν εμπειρίες, σκέψεις και συναισθήματα. Συμπλήρωσαν ανώνυμο ερωτηματολόγιο. Έγινε  δραματοποίηση του βίντεο «It only Takes One». Έγινε συζήτηση με αφορμή τη φράση από την Καινή Διαθήκη  «Όπως θέλετε να σας συμπεριφέρονται οι άνθρωποι, έτσι ακριβώς να συμπεριφέρεστε και εσείς σε αυτούς» και ακολούθησε συγγραφή κειμένου (ομιλία σε ημερίδα  κατά του σχολικού εκφοβισμού). Αξιοποιήθηκαν οι τεχνικές της «Ανακριτικής καρέκλας» και «Σκέψου, Γράψε, Συζήτησε, Μοιράσου».

Ενδεικτικές δραστηριότητες που υλοποιήθηκαν στην Α΄ τάξη στο μάθημα των θρησκευτικών περιλαμβάνονται στη συνέχεια:

Στη Β΄ Τάξη, στο μάθημα των Αρχαίων Ελληνικών, οι μαθητές/τριες

• μελέτησαν δημοσιεύματα και παρακολούθησαν σύντομα βίντεο.
  • Ακολούθησε συζήτηση και διατύπωση επιχειρημάτων κατά της βίας και του εκφοβισμού.
  • Στη συνέχεια οι μαθητές ανέλαβαν τη συγγραφή σχετικών κειμένων με σκοπό να αναδείξουν τα αίτια του φαινομένου στο πλαίσιο δημιουργικής γραφής και να κάνουν προτάσεις για την αντιμετώπισή του.
  • Προχώρησαν στη συγγραφή ποιητικού κειμένου.
  • Δημιούργησαν σκίτσα και  αφίσα  με σκοπό να στείλουν το μήνυμά τους κατά της βίας.

___________________________________________________________

Τσικνοπέμπτη στο σχολείο μας