” Ο ΠΕΙΡΑΙΑΣ ΣΤΗ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ”, ΝΕΑ ΕΚΔΟΣΗ ΤΗΣ ΙΩΝΙΔΕΙΟΥ ΣΧΟΛΗΣ ΠΕΙΡΑΙΑ.

Συγγραφέας: | 13 Νοεμβρίου, 2009

cover1crop11.jpg

Με ιδιαίτερη χαρά σας ανακοινώνουμε ότι εκδόθηκε από την Ιωνίδειο Σχολή Πειραιά το Βιβλίο με τίτλο: «Ο Πειραιάς στη Νεοελληνική Λογοτεχνία» με εισαγωγή, επιλογή κειμένων και την επιμέλεια του φιλολόγου καθηγητή του Εν. Πειραματικού Λυκείου της Ιωνιδείου δρ. Στρατή Μαϊστρέλλη. Το βιβλίο είχε σαν αφορμή την υλοποίηση από τον κ. Μαϊστρέλλη και ομάδα μαθητών της Β΄Λυκείου, Πολιτιστικού προγράμματος κατά το  σχολικό έτος 2006-2007, με θέμα «Ο Πειραιάς στη λογοτεχνία». Έτσι δημιουργήθηκε μια λέσχη ανάγνωσης από τους μαθητές της Β3 Λυκείου  οι οποίοι συναντιούνταν σε τακτά χρονικά διαστήματα στη σχολική βιβλιοθήκη και συζητούσαν για τα λογοτεχνικά βιβλία με θέμα τον Πειραιά. Το βιβλίο περιλαμβάνει, εκτός απ’ την εισαγωγή και τα ανθολογημένα αποσπάσματα  λογοτεχνικών κειμένων που γράφτηκαν για τον Πειραιά από συγγραφείς του 19ου και 20ου αιώνα, βιβλιογραφικά σημειώματα των λογοτεχνών που ανθολογούνται, στο επίμετρο, τα οποία επιμελήθηκε η υπεύθυνη της σχολικής βιβλιοθήκης της Ιωνιδείου, φιλόλογος Μαρία Πάλμου. Επιπλέον αρκετές χαρακτηριστικές εικόνες συνοδεύουν τα κείμενα και βοηθούν τον αναγνώστη να αναπαραστήσει καλύτερα με τη φαντασία του τον Πειραιά που περιγράφουν τα ανθολογημένα κείμενα. Ο βιβλίο αυτό, αν και εκδίδεται πρώτο σε σειρά, αποτελεί το τρίτο μέρος μιας Τριλογίας, που παρουσιάζει τη διαχρονική πορεία της πόλης του Πειραιά στη λογοτεχνία . Τα άλλα βιβλία που θα ακολουθήσουν είναι: «Ο Πειραιά στην Αρχαία Ελληνική Γραμματεία» και «ο Πειραιάς στα κείμενα Ξένων Περιηγητών». Τέτοιες προσπάθειες, όπως αναφέρεται στην εισαγωγή του βιβλίου, αποσκοπούν στο να γίνει το σχολείο χώρος ανταλλαγής ιδεών και φορέας πολιτισμού και παράδοσης αλλά και να αποκτήσει ένα περισσότερο ανθρώπινο πρόσωπο, ανοιχτό στην κοινωνία, πέρα από την παροχή στείρας γνώσης, πληροφόρησης και τεχνογνωσίας, καθώς έτσι ξεφεύγει από το ασφυκτικό πλαίσιο του αναλυτικού προγράμματος και την άκαμπτη λειτουργία του.

κάτω από: ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΛΥΚΕΙΟΥ, ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΕΝΤΥΠΩΝ
Ετικέτες:, , ,