Ημέρα: 13 Ιουνίου 2021

Προβολή του Microplastic Madness (Μικροπλαστικά Παντού) στην τάξη μας!Προβολή του Microplastic Madness (Μικροπλαστικά Παντού) στην τάξη μας!

Την Παρασκευή 4 Ιουνίου στην τάξη είδαμε όλοι μαζί το Ντοκιμαντέρ Microplastic Madness απο την πλατφόρμα του Ertflix. Λίγα λόγια για το ντοκιμαντέρ Oι μαθητές σώζουν το περιβάλλον από τα μικροπλαστικά. Οι μαθητές σε ένα δημόσιο σχολείο στο Μπρούκλιν της Νέας Υόρκης αποφασίζουν να αναλάβουν δράση για τα πλαστικά απόβλητα. Αναλαμβάνοντας το ρόλο πολιτών, επιστημόνων […]

Αφίσα ενημέρωσης σχετικά με την Ανακύκλωση!Αφίσα ενημέρωσης σχετικά με την Ανακύκλωση!

Την προηγούμενη εβδομάδα μία ομάδα μαθητριών της τάξης προετοίμασε και τοποθέτησε στην είσοδο του σχολείου μία αφίσα ενημέρωσης σχετικά με την ανάγκη να ανακυκλώνουμε αναφέροντας σε αυτήν ποιό είναι το σήμα της ανακυκλώσιμης συσκευασίας και πόσος χρόνος απαιτείται για να διασπαστούν τα διαφορά υλικά αν τα αποθέτουμε στο περιβάλλον.