Χριστουγεννιάτικες δραστηριότητες

Α. Ταινίες- Παραμύθια με θέμα τα ΧριστούγενναΦωτό Ταινία Χριστούγεννα

1. Χριστουγεννιάτικες ταινίες μεταγλωττισμένες:

2. Αφήγηση χριστουγεννιάτικων παραμυθιών:

Β. Χριστουγεννιάτικα κάλαντα

Ακούστε με ένα κλικ κάλαντα από όλη την Ελλάδα. Ο διαδραστικός χάρτης δημιουργήθηκε από μαθητές του Συκούριου και του Μακρυχωρίου της Λάρισας στο μάθημα της Πληροφορικής υπό την επίβλεψη της καθηγήτριάς τους κας Χριστίνας Κουτελιδά. Πατήστε εδώ για να δείτε το διαδραστικό χάρτη.* Ο χάρτης δημιουργήθηκε με τη χρήση της δωρεάν εφαρμογής thinglink.com.

Γ. On line διαδραστικά παιχνίδια για παιδιά:Φωτό Χριστούγεννα Παιχνίδια

Πηγές: Santa Tracker,  A Kid΄s Heart  και  Topmarks

Δ. Χριστουγεννιάτικες Δραστηριότητες από τα ΚΕΣΥΦωτό Χριστούγεννα Δραστηριότητα

1. Χριστουγεννιάτικες δραστηριότητες για παιδιά προσχολικής ηλικίας από το 2ο Κέντρο Εκπαιδευτικής και Συμβουλευτικής Υποστήριξης (Κ.Ε.Σ.Υ.) Αχαΐας. Πατήστε εδώ για να δείτε τις δραστηριότητες.Πηγή: 2ο Κ.Ε.Σ.Υ. Αχαΐας

2. Χριστουγεννιάτικες δραστηριότητες για μικρούς μαθητές από το Κέντρο Εκπαιδευτικής και Συμβουλευτικής Υποστήριξης (Κ.Ε.Σ.Υ.) Λήμνου. Πατήστε εδώ για να δείτε τις δραστηριότητες.Πηγή: Κ.Ε.Σ.Υ. Λήμνου

Ε. Ευχετήριες χριστουγεννιάτικες κάρτες

Φωτό Κάρτα Χριστουγέννων

1. Στην ιστοσελίδα neon.gr μπορείτε να βρείτε  ή/και να δημιουργήσετε ευχετήριες ηλεκτρονικές κάρτες για όλες τις περιστάσεις. Δίνεται η δυνατότητα να γράψετε τις ευχές σας, να προσθέσετε μουσική, να δημιουργήσετε βίντεο  και, τελικά, να στείλετε την ευχετήρια κάρτα σας με το ηλεκτρονικό ταχυδρομείο στον παραλήπτη που σας ενδιαφέρει.

• Για να επιλέξετε ή/και να τροποποιήσετε μια χριστουγεννιάτικη κάρτα πατήστε εδώ.
  • Για να δημιουργήσετε τη δική σας χριστουγεννιάτικη κάρτα πατήστε εδώ.

2. Στην ιστοσελίδα pixabay.com μπορείτε να βρείτε πλούσιο δωρεάν φωτογραφικό υλικό. Δίνεται η δυνατότητα να επιλέξετε τη φωτογραφία που σας ενδιαφέρει, να την κατεβάσετε και να την αποθηκεύσετε στον υπολογιστή σας. Για να δείτε τις διαθέσιμες χριστουγεννιάτικες κάρτες πατήστε εδώ.