ΜΙΚΡΑ ΒΙΒΛΙΑ ΦΡΕΝΕ

01.02.2024 20.28.17 REC
Πώς να φτιάξετε τα Μικρά Βιβλία στην τάξη σας

Βήματα για τη δημιουργία των “Μικρών Βιβλίων”
 Συζητάτε όλοι μαζί στην τάξη την ιδέα για τα “Μικρά Βιβλία”
 Επιλέγετε τα θέματα, είτε ατομικά είτε από μικρές ομάδες 2-3 ατόμων.Τα μέλη των ομάδων συνεργάζεστε ώστε να συντάξετε τα κείμενα και να δημιουργήσετε την εικονογράφηση.
Τα κείμενα πληκτρολογούνται στον υπολογιστή και τα σχέδια σκανάρονται (βλ. παρακάτω Τυπογράφηση).
Τα “Μικρά Βιβλία” τυπώνονται (αρκεί ένα φύλλο Α4 για κάθε βιβλιαράκι).
Για την κατασκευή τους, διπλώνετε 3 φορές και κόβετε με ψαλίδι (δες το σχέδιο και το βίντεο).
Η μία ομάδα διαβάζει στην άλλη το “Μικρό Βιβλίο” της στην τάξη και ακολουθούν σχόλια και συζήτηση.
Με αλληλογραφία, ανταλλάσετε τα “Μικρά Βιβλία” με άλλο σχολείο –κοντινό ή μακρινό– αν κάνει την ίδια δουλειά.

Τέλος, μπορείτε να οργανώσετε έκθεση των βιβλίων, τόσο μέσα στην τάξη όσο και στη βιβλιοθήκη  του  σχολείου.

Τεχνική τυπογράφησης των “Μικρών Βιβλίων”
  Μπορείτε εύκολα να τυπογραφήσετε τα Μικρά Βιβλία με χρήση του λογισμικού Microsoft Office Publisher
  1. Αφού εγκαταστήσετε το πρόγραμμα στον υπολογιστή σας (συνήθως υπάρχει μέσα στα Windows)
  2. Κάνετε κλικΕΔΩ (office publisher template) ή ΕΔΩ (word template – πρέπει να κάνετε λήψη του αρχείου) για να ανοίξει μια ειδική φόρμα για να γράψετε.
  3. Πληκτρολογείτε το κείμενό σας στο κάτω μέρος (κίτρινες σελίδες),
  4. Ελέγχετε το κείμενό σας και εισάγετε τις εικόνες και τα σχέδιά σας.
  5. Με αντιγραφή – επικόληση μεταφέρετε το κέμενό σας στο πάνω μέρος (λευκό). Προσαρμόζετε όπως θέλετε το κείμενό σας στις σελίδες.
  6. Φτιάχνετε το εξώφυλλο με τον τίτλο του Μικρού Βιβλίου και το όνομα του ή των συγγραφέων.
  7. Φτάχνετε και το οπισθόφυλλο με το όνομα του σχολείου σας.

http://<iframe title=”vimeo-player” src=”https://player.vimeo.com/video/147373315?h=ca622768f5″ width=”640″ height=”360″ frameborder=”0″ allowfullscreen></iframe>

Copyright © 2024. Με την επιφύλαξη όλων των δικαιωμάτων.