ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΑ ΣΕΝΑΡΙΑ

1. Συμβουλές για τη δημιουργία ενός ελκυστικού Εκπαιδευτικού Σεναρίου

Αφού προσδιορίσετε τι είναι σωστό και αποτελεσματικό για τους μαθητές σας, σκεφτείτε τα εξής:

• Δημιουργήστε ένα σενάριο που δεν είναι ούτε πολύ περίπλοκο ούτε πολύ βαρετό. Για να το πετύχετε αυτό, αναλογιστείτε: – εάν οι μαθητές σας έχουν ήδη κάποιες προηγούμενες γνώσεις ώστε να μπορέσετε να βασιστείτε σε αυτές. – ποιες είναι οι ανάγκες των μαθητών σας; – ποιες είναι οι δεξιότητες που ήδη διαθέτουν; -Ποια είναι τα αποτελέσματα που θέλετε να επιτύχετε με βάση τα προηγούμενα.
  • Βασιστείτε σε πραγματικές καταστάσεις: Συνδέστε το σενάριό σας με την πραγματικότητα και την καθημερινότητα. Έτσι, οι μαθητές σας ενεργοποιούνται να «λύσουν» τις καταστάσεις. Μπορούν πιο εύκολα να ανταποκριθούν σε ερωτήσεις  και/ή να ανακαλέσουν προηγούμενες γνώσεις. Μπορούν να σκεφτούν εναλλακτικές λύσεις σε παρόμοιες καταστάσεις που μπορεί να έχουν αντιμετωπίσει στην καθημερινότητα.
  • Προκαλέστε τους μαθητές σας να ανταποκριθούν: Για να το πετύχετε αυτό, μην παρέχετε όλες τις ενδείξεις και τις λύσεις του σεναρίου σας. Κινητοποιείστε τους να «αντιδράσουν». Ο καλύτερος τρόπος για να το πετύχετε αυτό, είναι να παρουσιάσετε το θέμα που θέλετε να «διδάξετε» με ελκυστικό τρόπο, να δώσετε μία ή δύο ενδείξεις-κλειδιά στους μαθητές για να προβληματιστούν και/ή να αλληλεπιδράσουν, στη συνέχεια να δώσετε χρόνο για να σκεφτούν εναλλακτικές και, στο τέλος, να δώσετε την/τις απάντηση/απαντήσεις.
  • Χρησιμοποιήστε καθημερινή γλώσσα: Όταν απευθύνεστε στους μαθητές σας, χρησιμοποιήστε καθημερινή γλώσσα για να κάνετε το θέμα πιο ελκυστικό. Μην απευθύνεστε στους μαθητές σε τόνο αυστηρά διδακτικό ή ακαδημαϊκό, συζητείστε μαζί τους.
  • Χρησιμοποιείστε διαδραστικά εργαλεία: Η πιο κοινή μορφή είναι οι διαδραστικές ερωτήσεις και απαντήσεις που όχι μόνον βελτιώνουν τη μάθηση αλλά και αξιολογούν τη γνώση και την εμπειρία. Άλλες μορφές εργαλείων να είναι: Ερωτήσεις πολλαπλών επιλογών, Συμπλήρωση κενών, Προσθήκη ετικετών σε εικόνες με μεταφορά και απόθεση (drag and drop), Μαθηματικοί τύποι κ.λπ.
  • Χρησιμοποιείστε γραφικά (visual graphics): Ένα σενάριο είναι πολύ πιο αποτελεσματικό όταν παρουσιάζεται με γραφικά. Χαρακτήρες, φόντος, ετικέτες και άλλα γραφικά διεγείρουν το ενδιαφέρον των μαθητών και συμβάλλουν στη διατήρησή τους στη μνήμη των μαθητών λόγω του οπτικού τους  χαρακτήρα.
  • Χρησιμοποιήστε ψηφιακά μέσα και εργαλεία: Τα ψηφιακά εργαλεία προκαλούν την περιέργεια των μαθητών, και οδηγούν στην καλύτερη κατανόηση όσων διδάσκονται. Τέτοια ενδεικτικά εργαλεία μπορεί να είναι:
  • Λογισμικό παρουσιάσεων (PowerPoint)
  • Υπολογιστικά φύλλα (Excel)
  • Εφαρμογές H5P
    • Interactive video
    • Presentation course
    • Question set
    • Arithmetic quiz
  • Συνεργατικά έγγραφα Google Drive
  • Wiki
  • Διαδραστικές online εφαρμογές
    • LearningApps
    • Genially
    • Geogebra

School life, now a memory

“School life, now a memory” από Abhishek Jacob διατίθεται με άδεια χρήσης CC by-nc-sa-2.0

Copyright © 2023. Με την επιφύλαξη όλων των δικαιωμάτων.