χριστουγεννιάτικα παιχνίδια στην αυλή και στην τάξη

5zwqWE2RVyhtSu

Εδώ θα βρείτε διάφορα ομαδικά παιχνίδια τα οποία μπορείτε να παίξετε στην αυλή του σχολείου ή και μέσα στην τάξη.

Τάισε τον τάρανδο!

Επιμέρους στόχοι:

• ΨυχαγωγίαVctEhCqe8klJkA

• Ενδυνάμωση μυών των χεριών και του κορμού

• Συνεργασία

• Συντονισμός όρασης χεριού

• Προσανατολισμός στο χώρο

• Περιορισμός στο χώρο

• Αρίθμηση

Υλικά:

• Πολλά Μπαλάκια

• 3 Στεφάνια

• Κουβάς/ καλάθι/κώνοι

• Χαρτοταινία

Χρήση:

Τοποθετούμε την χαρτοταινία σε ευθεία γραμμή και απέναντι στο 1 μέτρο τοποθετούμε 3 στεφάνια. Πετάμε διάσπαρτα τα μπαλάκια στον χώρο.

Πώς παίζεται:

Ο εκπαιδευτής ενημερώνει τα παιδιά ότι:

1. Πρέπει να χωριστούν σε ομάδες των τριών, εκ των οποίων ένας θα είναι στον χώρο με τα μπαλάκια, ένας θα είναι μέσα στο στεφάνι και ένας στη γραμμή με το καλάθι.

2. Σκοπός του παιχνιδιού είναι να ταΐσουν (μπαλάκια) τους ταράνδους (μαθητής με καλάθι).

3. Ο πρώτος μαθητής θα πρέπει να μαζέψει όση περισσότερη τροφή (μπαλάκια) μπορεί περπατώντας στα τέσσερα, την οποία θα πρέπει να την μεταφέρει στον δεύτερο μαθητή που θα είναι στο στεφάνι.

4. Ο δεύτερος μαθητής θα πρέπει να πετάει εύστοχα την τροφή (μπαλάκια) στον τάρανδο (μαθητής με καλάθι), ώστε να χορτάσει.

5. Ο τάρανδος (μαθητής με καλάθι) θα στέκεται στη γραμμή απέναντι από το στεφάνι και θα πρέπει να βοηθά, ώστε να λαμβάνει την τροφή (μπαλάκια) εύστοχα.

6. Όταν έχει μαζευτεί όλη η τροφή (μπαλάκια), τότε οι τάρανδοι θα μετρούν την τροφή (μπαλάκια) που έλαβαν.

7. Ο τάρανδος που έχει χορτάσει περισσότερο, δηλαδή έχει την περισσότερη τροφή (μπαλάκια) θα είναι και η ομάδα που κερδίζει.

8. Μπορούμε να ξαναπαίξουμε το παιχνίδι αλλάζοντας ρόλους μεταξύ τους τα παιδιά, ώστε όλοι θα περάσουν από τη θέση του ταράνδου.

πηγή:

https://ekpaideushdixwsoria.com/2018/12/17/%CF%84%CE%B1%CF %8A%CF%83%CE%B5-%CF%84%CE%BF%CE%BD-%CF%84%CE %B1%CF%81%CE%B1%CE%BD%CE%B4%CE%BF/

παιχνιδοτράγουδο

Μουσικοκινητικό