Του κόσμου τα παιδιά

ΣΤΟΧΟΙ:

• Να εντοπίσετε ομοιότητες και διαφορές στη ζωή παιδιών που ζουν σε συγκεκριμένα κοινωνικοπολιτικά περιβάλλοντα
  • Να εκφράσετε επιθυμίες και ανάγκες
  • Να ευαισθητοποιηθείτε σχετικά με τις συνθήκες διαβίωσης ορισμένων παιδιών στον κόσμο

ΧΡΟΝΟΣ ΜΕΛΕΤΗΣ: 25′

Με αφορμή την ενότητα των θρησκευτικών για τα δικαιώματα των παιδιών, στην ευέλικτη ζώνη θα συνεχίσουμε να ασχολούμαστε με υλικό που αναφέρεται στο θέμα αυτό. Σήμερα θα ασχοληθούμε με αληθινές μαρτυρίες παιδιών που έχουν συλλέξει οι οργανώνεις UNICEF και ACTION AID.

Α. ΚΕΙΜΕΝΟ

Διαβάστε τις μαρτυρίες παιδιών από διάφορα μέρη του κόσμου στις σελ. 50-51  του γ’ τεύχους στο βιβλίο σας (αν δεν έχετε το βιβλίο, πατήστε εδώ).

Β. ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ

1.Απαντήστε στις ερωτήσεις που ακολουθούν:

[Πηγή: βιβλίο γλώσσας γ΄ δημοτικού, γ΄ τεύχος, σελ.51]

2.Φανταστείτε ότι ξεκινάτε μια ζωή σε έναν νέο κόσμο. Κάντε μια εικονογραφημένη λίστα με 5 πράγματα που θεωρείται πιο αναγκαία για τη ζωή. Θα παρουσιάσετε τη λίστα σας στο αυριανό μας τηλεμάθημα.