Αρχική » Γενικά » Εκπαιδευτικό υλικό » Μητρική πλακέτα

Η ώρα είναι

Μητρική πλακέτα

Μητρική Πλακέτα

Η μητρική πλακέτα (motherboard) καταλαμβάνει εξέχουσα θέση στο υπολογιστικό σύστημα. Αν ο επεξεργαστής είναι το μυαλό του υπολογιστή, η μητρική  πλακέτα είναι το κεντρικό “νευρικό” σύστημα που χρησιμοποιεί ο επεξεργαστής για να ελέγχει τα άλλα μέρη του υπολογιστικού συστήματος. Είναι συνήθως το πιο μεγάλο εξάρτημα στο εσωτερικό της κεντρικής μονάδας του υπολογιστή. Όπως υποδηλώνει και το όνομα της, πάνω της είναι τοποθετημένα ή συνδέονται σε αυτή τα περισσότερα εξαρτήματα του υπολογιστή.

Υποδοχές για κάρτες επέκτασης:

Η μητρική πλακέτα έχει υποδοχές για να συνδέουμε κάρτες επέκτασης σε αυτή. Οι πιο σημαντικές από αυτές είναι:

– Κάρτα Ήχου

– Κάρτα Δικτύου

– FAX/MODEM

Υποδοχή για κάρτα οθόνης:

Η κάρτα οθόνης ή κάρτα γραφικών είναι αναγκαία για κάθε υπολογιστή διότι επεξεργάζεται το σήμα που στέλνεται στην οθόνη.

Ανεμιστήρας για την CPU:

Επειδή ο επεξεργαστής θερμαίνεται πολύ κατά τη λειτουργία του χρειάζεται έναν ανεμιστήρα να τον ψύχει.

Υποδοχή για την CPU:

Ο επεξεργαστής είναι το βασικό εξάρτημα το οποίο χαρακτηρίζει τον υπολογιστή μας καθώς είναι υπεύθυνο για τις κυριότερες επεξεργασίες που γίνονται στον υπολογιστή.

Υποδοχές για μνήμες RAM:

Η μνήμη RAM αποτελείται από ολοκληρωμένα κυκλώματα που αποθηκεύονται στη μητρική πλακέτα με τη μορφή μικρής κάρτας.

Η χωρητικότητα της μετριέται σε MB ή GB ενώ η απόδοση του υπολογιστή μπορεί να βελτιωθεί με την αύξηση της μνήμης RAM.

Υποδοχές SATA:

Για σύνδεση εσωτερικών περιφερειακών συσκευών, όπως:

• Σκληροί δίσκοι
  • Οδηγοί για CD-ROM