Το ΚΕΔΔΥ Λάρισας την περίοδο 2016-2017 λειτούργησε με τις κάτωθι ειδικότητες:

• Τέσσερεις εκπαιδευτικούς Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης ΠΕ70
  • Δύο εκπαιδευτικούς Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης ΠΕ60
  • Πέντε Ψυχολόγους (μία με οργανική, μία με απόσπαση, και τρεις αναπληρώτριες
  • Πέντε Κοινωνικούς Λειτουργούς (μία με οργανική, μία με απόσπαση και τρεις αναπληρώτριες)
  • Μία Μαθηματικό (με απόσπαση)
  • Τέσσερεις Φιλολόγους (δύο με οργανική και δύο με απόσπαση)
  • Ένα Παιδοψυχίατρο
  • Ένα Φυσιοθεραπευτή
  • Δύο Λογοθεραπευτές
  • Μία Εκπαιδευτικό Ειδικής Φυσικής Αγωγής
  • Μία γραμματέας ως Διοικητικό προσωπικό

ΓΕΝΙΚΗ ΑΠΟΤΙΜΗΣΗ

Το τρέχον σχολικό έτος εστιάσαμε σε δύο βασικά σημεία – προβλήματα της συγκεκριμένης υπηρεσίας  με σκοπό την επίλυση τους:

1. Σε οργανωτικά θέματα της υπηρεσίας
  2. Στην αύξηση αξιολόγησης παιδιών με στόχο την μείωση της λίστας αναμονής

Όσον αφορά τα οργανωτικά θέματα τηρήθηκε απαρέγκλιτα

• Η διαδικασία παραπομπής στο ΚΕ.Δ.Δ.Υ σύμφωνα με το Ν.3699/2008.
  • Η συγκρότηση διεπιστημονικής ομάδας για την έκδοση γνωματεύσεων σε καθορισμένο χρόνο ανά βδομάδα
  • Η αποστολή των γνωματεύσεων στα σχολεία υπηρεσιακά
  • Η ηλεκτρονική καταχώρηση των φακέλων από την ίδρυση του ΚΕ.Δ.Δ.Υ
  • Ο προγραμματισμός επισκέψεων σε σχολεία ανάλογα με τα αιτήματα των σχολείων και τις ανάγκες τους

Όσον αφορά την αύξηση αξιολόγησης των παιδιών  αυξήθηκε ο αριθμός των ραντεβού του ΚΕ.Δ.Δ.Υ  δεδομένου ότι λειτουργήσαμε και απογεύματα όλες τις ημέρες της εβδομάδας εκτός Παρασκευής.

Παραλάβαμε λίστα αναμονής 354 περιστατικών  και  αυτή τη στιγμή είναι στα 236 δεδομένης όμως και της αύξησης των αιτημάτων.

Πεπραγμένα 2016-17

Δημιουργήσαμε τον παρόν ιστολόγιο. Περιέχει σχετική νομοθεσία, έντυπα παραπομπής και εκθέσεων, ενημέρωση.

ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ

Κατά το τρέχον έτος έγιναν 130 συμβουλευτικές από τον παιδοψυχίατρο σε γονείς, εκπαιδευτικούς και παιδιά τόσο προγραμματισμένα όσο και σε έκτακτα περιστατικά που προέκυπταν .

Επίσης πραγματοποιήθηκαν 21 συνεδρίες συμβουλευτικής από τους ψυχολόγους.

Καθ όλη τη διάρκεια της  χρονιάς πραγματοποιήθηκαν επισκέψεις σε σχολεία όλου του νομού για την στήριξη των παιδιών και των εκπαιδευτικών.

ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΕΣ ΤΟΥ ΚΕΔ.Δ.Υ

Συνέχιση της συνεργασίας και της δικτύωσης της υπηρεσίας με τους παρακάτω ενδιαφερόμενους και άμεσα εμπλεκόμενους φορείς και πρόσωπα :

• Περιφερειακή Διεύθυνση Π/θμιας και Β/θμιας Εκπαίδευσης Θεσσαλίας
  • Διεύθυνση Π/θμιας και Δ/θμιας Εκπαίδευσης Λάρισας
  • ΙΕΠ
  • Σύμβουλο Ειδικής Αγωγής
  • Σχολικούς Συμβούλους
  • Εισαγγελία Λάρισας
  • Κέντρο αυτισμού  “Χαρά”
  • Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο Λάρισας
  • Κέντρο Ψυχικής Υγείας Λάρισας

Συνεργασία με Πανεπιστήμια και Σχολές

Συνεργαστήκαμε:

• με το τμήμα Ειδικής Αγωγής του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας για την πρακτική άσκηση δύο μεταπτυχιακών φοιτητών
  • με την Ασπαιτε Βόλου για την πρακτική άσκηση 5 μεταπτυχιακών  φοιτητών
  • με το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας για την πρακτική άσκηση μίας μεταπτυχιακής φοιτήτριας
  • με το διατμηματικό μεταπτυχιακό της Ιατρικής Σχολής για την εκπόνηση μεταπτυχιακής εργασίας μιας φοιτήτριας.

ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΕΙΣ

• Πραγματοποιήσαμε διήμερο επιμορφωτικό σεμινάριο σε θέματα ειδικής αγωγής και εκπαίδευσης σε συνεργασία με το ΙΕΠ και τη σχολική σύμβουλο Ειδικής Αγωγής Θεσσαλίας σε εκπαιδευτικούς β/θμιας και π/θμιας εκπαίδευσης με μηδέν προϋπηρεσία στην ειδική Αγωγή.
  • Ημερίδα σε εκπαιδευτικούς ειδικής αγωγής γενικών, ειδικών σχολείων για θέματα παραπομπής στο κεδδυ.

ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΣΤΕΛΕΧΩΝ ΤΟΥ ΚΕΔΔΥ

• Αιτηθήκαμε στο ΙΚΥ στο πλαίσιο του ERASMUS PLUS KA1 σεμινάρια για την επιμόρφωση του προσωπικού
  • Συμμετοχή σε εκπαιδευτικό πενθήμερο σεμινάριο Ειδικής Αγωγής στη Φλωρεντία
  • Συμμετοχή σε σεμινάριο της  “CEDEFOP VET AS A SOLUTION TO LEAVING EDUCATION EARLY”

ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ

• Ανανέωση του εξοπλισμού του ΚΕΔ.Δ.Υ καθώς ο εξοπλισμός είναι παλιός και ανεπαρκής για τις τρέχουσες ανάγκες της υπηρεσίας
  • Αλλαγή κτιρίου καθώς δεν επαρκούν οι χώροι, είναι κάποιοι ακατάλληλοι (χωρίς εξαερισμό και φυσικό φωτισμό) για την πραγματοποίηση των ραντεβού.
  • Έγκαιρη στελέχωση της υπηρεσίας με Ε.Ε.Π και Ε.Π