ESA Teach with Space Online Conference, στις 11 και 12 Ιουλίου 2023

unnamed

Κατά τη διάρκεια δύο ημερών, εξερευνoύμε το διάστημα ακούγοντας από ειδικούς του διαστήματος,

ανακαλύπτουμε εμπνευσμένους τρόπους για να χρησιμοποιήσουμε το χώρο ως πλαίσιο για τη διδασκαλία του STEM στις φυσικές και εικονικές τάξεις μας. εμπειρία επίδειξης των διασκεδαστικών μας δραστηριοτήτων στην τάξη, απολαμβάνουμε εικονικές επισκέψεις σε ιστότοπους της ESA και πολλά άλλα!

id

Μαθαίνουμε από τους ειδικούς στο διάστημα για τον πλανήτη μας Γη, την εξερεύνηση της Σελήνης και τη βιώσιμη ανάπτυξη.

Συμμετέχουμε στην παρουσίαση του αστροναύτη Matthias Maurer της ESA και  μαθαίνουμε για τη ζωή στο διάστημα από κάποιον που την έχει βιώσει από πρώτο χέρι.
Ανακαλύπτουμε πρακτική διδασκαλία με το διάστημα για να εμπλέκουμε τους μαθητές μας σχετικά με θέματα STEM.
Εμπνευόμαστε με την κοινότητα του teach with space και τα εκπαιδευτικά τους έργα.

“Το Διάστημα είναι ένας σύγχρονος μύθος, ένα μεγάλο μέρος του σύγχρονου πολιτισμού, ένας ισχυρός κοινωνικός και οικονομικός μοχλός -διευκολυντικός παράγοντας και πολλά άλλα.
Μάθηση με μέσο το Διάστημα σημαίνει πρόσβαση στη γνώση αιχμής, εκμάθηση συνεργασίας, δημιουργίας, καινοτομίας.
Με άλλα λόγια, σημαίνει να οδηγήσαι σε μια εμπνευσμένη, μοναδική πορεία προς την ανάπτυξη, τις λεγόμενες δεξιότητες του 21ου αιώνα…δυνατότητες εξέλιξης δηλαδή
για μία επιτυχημένη καριέρα και συμβολή σε ένα καλύτερο μέλλον!”
Τέλος παρουσιάζουμε το eTwinning προγραμμά μας
Από την γη ως το Φεγγάρι και πίσω
-To the Moon and Back _ 2020-2021
Συνομιλούμεμε έναν  αστροναύτη!
Matthias Maurer
“Earth is a big spaceship and she travels in space, is limited and fragile like a spaceship and in a sense we are all astronauts!
Dream, chase your dreams and good luck!”
Matthias Maurer.
What inspiring words to pass on to my students!Thank you! #esa
Παρακολουθούμε  να αναδεινκύεται το έργο μας σε ένα απο τα 3 δημοφιλέστερα του συνεδρίου!
Χωρίς τίτλο 1