Πανελλήνιος Διαγωνισμός Ζωγραφικής: Αν ενωθούμε όλοι, θα τα καταφέρουμε-Το χαμόγελο του παιδιού

Ο Εθελοντικός Οργανισμός για τα Παιδιά «Το Χαμόγελο του Παιδιού» διοργανώνει για το σχ. έτος 2020-21 Πανελλήνιο Διαγωνισμό Ζωγραφικής με θέμα: «…αν ενωθούμε όλοι θα τα καταφέρουμε». Ο διαγωνισμός απευθύνεται σε μαθητές και μαθήτριες όλων των βαθμίδων και όλων των τύπων σχολείων δημόσιας και ιδιωτικής εκπαίδευσης.

Σκοπός του εν λόγω διαγωνισμού είναι οι μαθητές/τριες να δημιουργήσουν έργα τέχνης ζωγραφικής εμπνεόμενα από τη φράση του δεκάχρονου μικρού Ανδρέα Γιαννόπουλου «…όλοι μαζί θα τα καταφέρουμε» όπως έγραψε στο ημερολόγιό του την ιδέα και τελευταία επιθυμία του για να ιδρυθεί ένας σύλλογος που θα βοηθάει όλα τα παιδιά, θα υπερασπίζεται τα δικαιώματα του παιδιού.