πλήθος και μέγεθος…

“Ο Νικόμαχος ο Γερασηνός στην πραγματεία του «Αριθμητική Εισαγωγή» αναφέρει ότι χαρακτηριστικά γνωρίσματα των όντων είναι το πλήθος και το μέγεθος.

Το ορισμένο πλήθος αποτελεί το ποσό και το ορισμένο μέγεθος είναι το πηλίκο.

Με το πλήθος, δηλαδή τον απόλυτο αριθμό, ασχολείται η Αριθμητική, η πρώτη από τις τέσσερις αδελφές επιστήμες. Με το πηλίκον, δηλαδή τον σχετικό αριθμό, ασχολείται η Αρμονική (=Μουσική), η τέταρτη από  τις τέσσερις αδελφές επιστήμες.”

Pythagorastree_30_60

Γνωστικό αντικείμενο:  Γεωμετρική Πρόοδος

Τάξη:  Α  Λυκείου

Διδακτικοί Στόχοι:

Σχετικά με το μαθηματικό αντικείμενο:
Με το παρόν σενάριο οι μαθητές επιδιώκεται:

α) να μπορούν να διερευνούν αν μια ακολουθία είναι γ.π και να την ορίζουν

β) να κατασκευάζουν μια γ.π είτε μέσα από μια σειρά αριθμών είτε από ένα γεωμετρικό πρόβλημα

γ) Να μπορούν να βρίσκουν τον ν-οστό όρο και το άθροισμα των ν-πρώτων όρων μιας γ.π

δ) Να μπορέσουν εντοπίσουν γεωμετρικά την συμπεριφορά μια φθίνουσας γ.π και την ειδική συμπεριφορά της στο άπειρο μέσα από την αυτοομοιότητα.

Σχετικά με την διδακτική προσέγγιση

Επιδιώκεται οι μαθητές να συνεργάζονται, να πειραματίζονται και με διάλογο να επικοινωνούν τις σκέψεις τους για το αντικείμενο, να οργανώνουν τα δεδομένα τους, να κάνουν εικασίες, να γενικεύουν και να παρουσιάζουν τα αποτελέσματα της δουλειά τους μέσα από την μαθηματική γλώσσα και λογική.

Συνοπτική περιγραφή

Φύλλα εργασίας