group icon

Στο παρόν ιστολόγιο μπορείτε να ενημερώνεστε για τις δράσεις που υλοποιούνται στο πλαίσιο του Ομίλου Δημοσιογραφίας «Η  Δημοσιογραφία στο Σχολείο» που λειτουργεί στο 4ο Γυμνάσιο Αλεξανδρούπολης «Θεόδωρος Κάστανος» τη σχολική χρονιά 2022-23.

Στόχοι -Δράσεις

• Η ενεργός συμμετοχή των μαθητών/μαθητριών στη σχολική ζωή, η ενασχόλησή τους με θέματα που αφορούν την κοινωνία, τον πολιτισμό, την τέχνη, τον αθλητισμό και η ευαισθητοποίησή τους σε κοινωνικά θέματα και αξίες ζωής.
  • Η γνωριμία των μαθητών/μαθητριών με τον χώρο του Τύπου, έντυπου και ηλεκτρονικού, η εξοικείωσή τους με ποικίλα είδη δημοσιογραφικού λόγου, η απόκτηση γνώσεων για τη δημοσιογραφία.
  • Η ανάληψη ρόλων και καθηκόντων (αρθρογράφοι-συντάκτες, ρεπόρτερ, συνεντευκτές, λογοτέχνες, κριτικοί βιβλίων και έργων τέχνης, επιμελητές κειμένων, φωτογράφοι, δημιουργοί εικαστικών έργων, ψηφιακών δημιουργιών και παιχνιδιών, μέλη συντακτικής ομάδας)
  • Η ανάπτυξη σχέσεων συνεργασίας και ομαδικότητας μεταξύ των μαθητών/μαθητριών.
  • Η αξιοποίηση των διαφορετικών κλίσεων και των δημιουργικών και εκφραστικών ικανοτήτων των παιδιών, η καλλιέργεια της κριτικής σκέψης και του ερευνητικού πνεύματος, της ικανότητας για διαθεματική και διεπιστημονική προσέγγιση και γενικότερα των δεξιοτήτων του 21ου αιώνα μέσω της διερευνητικής-ανακαλυπτικής και βιωματικής μάθησης.
  • Η χρήση των Νέων Τεχνολογιών για τη σύνταξη άρθρων, τη λήψη συνεντεύξεων και φωτογραφιών, τη μορφοποίηση του ηλεκτρονικού περιοδικού και της εφημερίδας.
  • Το άνοιγμα του σχολείου στην κοινωνία με τη διάχυση των δράσεών μας.

Πιο συγκεκριμένα, από τα μέλη του Ομίλου Δημοσιογραφίας θα υλοποιηθούν τα εξής:

• Δημοσιογραφική κάλυψη της καθημερινότητας, των εκδηλώσεων/δράσεων του σχολείου (έρευνα και συλλογή υλικού, σύνταξη και επιμέλεια κειμένων, λήψη και επεξεργασία βίντεο και φωτογραφιών, λήψη συνεντεύξεων/βιντεοσκόπηση, με σκοπό την ανάρτησή τους στη σχολική ιστοσελίδα).
  • Δημιουργία χριστουγεννιάτικου ηλεκτρονικού περιοδικού με ψηφιακές δημιουργίες.
  • Δημιουργία ηλεκτρονικής σχολικής εφημερίδας «17 προκλήσεις… για έναν καλύτερο κόσμο» και συμμετοχή στον ομώνυμο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Σχολικής Εφημερίδας.
  • Δημιουργία ηλεκτρονικού ετήσιου σχολικού περιοδικού/λευκώματος.
  • Διδακτικές επισκέψεις – Δράσεις – Επικοινωνία με ειδικούς στον τομέα της δημοσιογραφίας – Συνεργασία με φορείς.

Η Υπεύθυνη Καθηγήτρια του Εκπαιδευτικού Ομίλου: Κιτσάτη Μαρία –  Φιλόλογος