Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Το πλατόνι της Ρόδου

Πλατόνι είναι η ονομασία του και είναι το πασίγνωστο σε όλο τον κόσμο ελαφάκι, σύμβολο του  νησιού της Ρόδου. Στην είσοδο του παλιού λιμανιού στο Μανδράκι, πάνω σε δύο στήλες στέκονται εκεί αγέρωχα, ατενίζοντας τη θάλασσα , ένα αρσενικό και ένα θηλυκό ιστορικά σύμβολα της πολιτιστικής κληρονομιάς του νησιού.

Κομμάτι του φυσικού πλούτου της Ρόδου, το μικρόσωμο ελάφι (dama dama) είναι το μεγαλύτερο θηλαστικό που ζει ελεύθερο στο νησί. Λέγεται ότι το έφεραν στο νησί οι Ιωαννίτες ιππότες ή ότι το εισήγαγαν οι Ιταλοί σαν θηρεύσιμο είδος. Πρέπει όμως η παρουσία του στο νησί να είναι ακόμα παλαιότερη και αυτό το μαρτυρούν οστεολογικά ευρήματα σε νεολιθικό οικισμό όπως και αναπαραστάσεις σε αγγεία του 7ου π.χ αιώνα.

Το πλατόνι είναι πολύ όμορφο με μεγάλα μάτια, μηρυκαστικό, θηλαστικό, με τέλειες αναλογίες στο σώμα του, μαλακό τρίχωμα και με τις χαρακτηριστικές άσπρες βούλες στη ράχη του. Τα αρσενικά τα στολίζουν πολύ όμορφα και συμμετρικά παλαμοειδή κέρατα. Ζουν ελεύθερα σε αμιγή δάση του νησιού όπως και σε τόπους με χαμηλή βλάστηση από κουμαριές, πουρνάρια πάντα όμως κοντά σε νερό. Εκτός από τα ελεύθερα υπάρχουν και ελάφια που ζουν σε περιφραγμένους χώρους στο νησί, όπως και μερικά έχουν μεταφερθεί και σε άλλες πόλεις της Ελλάδας σε ζωολογικούς κήπους και πάρκα.

Το ροδίτικο ελάφι

Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Children’s Rights
18 Δεκ 2019

Children’s Rights

Συντάκτης: ΤΣΕΛΙΓΚΑ ΙΩΑΝΝΑ | Κάτω από: HUMAN RIGHTS, Supplementary Material

Childrens_Rights

Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο MARTIN LUTHER KING

Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο STEVE JOBS
18 Δεκ 2019

STEVE JOBS

Συντάκτης: ΤΣΕΛΙΓΚΑ ΙΩΑΝΝΑ | Κάτω από: New Technology, Supplementary Material

Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο XMAS TRADITIONS IN GREECE
10 Δεκ 2019

XMAS TRADITIONS IN GREECE

Συντάκτης: ΤΣΕΛΙΓΚΑ ΙΩΑΝΝΑ | Κάτω από: Special days, XMAS HOLIDAYS

ARE YOU AWARE OF THE FOLLOWING TRADITIONS ?

Disney Christmas Tree

“Disney Christmas Tree” από bhansmeyer διατίθεται με άδεια χρήσης CC by-nc-sa-2.0

XMAS TRADITIONS IN GREECE

Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο INTERNET ADDICTION SIGN OF MENTAL HEALTH PROBLEMS